Wchodzą nowe przepisy w sprawie dopalaczy. Kary jak za narkotyki

Monika Piorun
21.08.2018 14:15
Dopalacze. Co zmienią nowe przepisy o przeciwdziałaniu narkomanii?
fot. Shutterstock

3 lata pozbawienia wolności za posiadanie znacznych ilości dopalaczy i do 12 za handel nimi – zaczynają obowiązywać surowsze kary za wprowadzanie do obrotu substancji psychoaktywnych. Handlowanie dopalaczami będzie traktowane jak sprzedaż narkotyków. Co jeszcze się zmieni?

Sprzedawcy dopalaczy jak handlarze narkotyków

Od 21 sierpnia 2018 roku osoby sprzedające dopalacze traktowane są już tak samo jak osoby sprzedające narkotyki. Nowe przepisy mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację posiadania tzw. dopalaczy. Za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat.

Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie „wymykali się” poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Zobacz także

Rejestr zgonów i zatruć dopalaczami – nowe obowiązki służb sanitarnych

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną.

Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego.

Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Zagłosuj

Czy popierasz nowe przepisy w sprawie dopalaczy?

Liczba głosów:

Uzależnieni od dopalaczy będą mogli liczyć na takie samo wsparcie jak narkomani

Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Dopalacze to nie tylko problem ludzi młodych – ofiarami coraz częściej są również osoby dorosłe. Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu, powodujące m.in. przedłużające się objawy niewydolności oddechowej.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

_______

zdrowie.radiozet.pl/π