Za dopalacze będą karać jak za narkotyki! Zmiany w prawie już od lipca?

Monika Piorun
27.06.2018 17:44
Dopalacze będą traktowane jak narkotyki. Zmiany już od lipca 2018
fot. Shutterstock

Za posiadanie i obrót dopalaczami będą obowiązywały takie kary, jak w przypadku narkotyków. – Chcemy, by przepisy mające ułatwić walkę z dopalaczami weszły w życie jak najszybciej, być może jeszcze w lipcu – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Dopalacze jak narkotyki? Jeszcze w lipcu mogą wejść w życie nowe przepisy

Autorzy nowego projektu tłumaczą, że konieczność zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wynika z pilnej potrzeby ograniczenia zjawiska wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Coraz większym problemem staje się bowiem pojawianie się coraz nowszych substancji i ich sprzedaż pod pozorem legalności (np. jako kadzidełka lub produkty kolekcjonerskie, dystrybucja przez strony internetowe oraz przypadki zatruć tymi substancjami).

Szef Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że:

Dopalacze będą zrównane z narkotykami. Za posiadanie substancji zakazanych i obrót nimi będzie odpowiedzialność karna, taka jaka jak za narkotyki.

Zmiany dotyczyć też będą samego sposobu określania, które dopalacze są zakazane. – Do tej pory trzeba było nowelizować ustawę, żeby określić listę substancji zakazanych, teraz będzie to realizowane w drodze rozporządzenia, znacznie szybciej – wyjaśnia minister Szumowski.

Nowa definicja substancji zabronionych umożliwi surowsze kary dotyczące dopalaczy

Zmianie ulegnie sposób definiowania zabronionych substancji. – Najbardziej istotny będzie rdzeń substancji, a nie ewentualne dodatki. Nie będziemy się więcej bawić "w kotka i myszkę" – zaznaczył minister zdrowia.

Obecnie funkcjonuje już urzędowy wykaz substancji psychoaktywnych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce, jeśli nie mają odpowiedniego zezwolenia. W maju Ministerstwo Zdrowia informowało o rozszerzeniu listy o 17 środków (łącznie do 38). Eksperci wskazują jednak, że choć mamy już taki rejestr, to i tak producenci groźnych substancji bardzo łatwo "wymykają się" poprzez drobne zmiany składu i nadawanie nowych nazw substancji.

Zobacz także

Ofiary dopalaczy będą mogły liczyć na takie samo wsparcie, jak narkomani

Zmiany będą dotyczyły także pomocy osobom uzależnionym od dopalaczy. Łukasz Szumowski zapewnił że:

Osoby uzależnione dostaną taką samą pomoc, jak osoby uzależnione od narkotyków, będą miały prawo m.in. do terapii czy detoksykacji.

Minister podkreślił, że dopalacze niosą ze sobą duże ryzyko, czasem nawet śmiertelne. – Zamysł jest taki, by przepisy weszły w życie jak najszybciej, liczymy że wejdą jeszcze teraz w lipcu – powiedział Szumowski.

– Mam nadzieję, że to się uda choć wymaga intensywnej pracy ze strony rządu i parlamentarzystów. Liczymy na to, bo to bardzo potrzebna ustawa – zdradził minister zdrowia podkreślając, że ze względu na okres wakacji, podczas którego młodzi ludzie często sięgają po używki, resort chce zapobiec temu, by handlarze mieli dodatkową okazję do żerowania na młodzieży.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem kary za dopalacze powinny być zrównane z tymi, które obowiązują za narkotyki?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

_______

zdrowie.radiozet.pl/π