Zamknij

Dopalacze = narkotyki! Rząd przyjął zmiany. Nowe prawo już od jesieni

Monika Piorun
11.07.2018 17:15
dopalacze, narkotyki, wyższe kary za posiadanie i handel dopalaczami, rząd wprowadza nowe prawo
fot. Shutterstock

Dopalacze będą traktowane jak narkotyki. Za posiadanie znacznej ilości tych nowych środków psychoaktywnych będzie groziło do 3 lat więzienia, a za handel nimi nawet na 12 lat. Rada Ministrów poparła zaproponowany przez ministra zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kary za dopalacze jak za narkotyki: 3 lata za posiadanie, 12 lat za handel

Celem proponowanych przez rząd zmian jest skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniom, które niosą ze sobą nowe substancje psychoaktywne, poprzez ograniczenie dostępu do nich. Komunikat Centrum Informacyjnego Rządu wskazuje, że przygotowane rozwiązania są odpowiedzią na niewystarczającą skuteczność walki z dopalaczami, których zażywanie może powodować zatrucia, a nawet śmierć. Po zmianach będą one traktowane na równi z narkotykami.

Za posiadanie dopalaczy będzie groziło do 3 lat więzienia, a za handel nimi – nawet do 12 lat.

Jeśli szpital będzie podejrzewał pacjenta o dopalacze, to dowie się o tym sanepid

Do znowelizowanych przepisów wpisano również obowiązek zgłaszania Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną (tak w nowelizacji nazwano dopalacze). Placówki, które podejrzewają pacjenta o ich stosowanie, będą musiały zawiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego.

Informacje o osobach, które trafiły do szpitala z powodu zatrucia dopalaczami, trzeba będzie także niezwłocznie przekazywać Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu (GIS). Obecnie takie dane zbiera konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii we współpracy z GIS.

Zobacz także

Wyższe kary umożliwią szybsze wykrywanie nowych dopalaczy?

Po zmianach wpisywanie dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych będzie szybsze. Wszystkie listy związków zakazanych będą stanowiły załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ułatwi to ich aktualizację, a w efekcie przyspieszy delegalizację kolejnych dopalaczy.

Uzupełniono także przepisy dotyczące leczenia i rehabilitacji użytkowników nowych środków odurzających. Z badań wynika bowiem, że uzależniają one podobnie jak narkotyki.

Zobacz także

Kto będzie mógł leczyć uzależnionych od dopalaczy?

W związku z koniecznością ujednolicenia przepisów dotyczących szkoleń certyfikujących przyjęto, że certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień będzie mogła otrzymać osoba, która ma tytuł zawodowy lekarza lub magistra pielęgniarstwa bądź jest magistrem po studiach na kierunkach:

  • praca socjalna,
  • psychologia,
  • pedagogika,
  • pedagogika specjalna,
  • socjologia,
  • resocjalizacja,
  • zdrowie publiczne,
  • nauki o rodzinie, teologia lub filozofia.

Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny zapowiedział, że zgodnie z nowym prawem dostawcy internetu będą zobligowani do blokowania stron, na których sprzedawane są dopalacze.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/ Ministerstwo Zdrowia

_______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π