Zamknij

Szkotki mogą brać środki poronne w domu. Sąd uznał, że to legalne

21.08.2018 15:45

Choć przeciwnicy aborcji próbowali zdelegalizować dostęp do aborcji farmakologicznej dla ciężarnych w Szkocji, to jednak wymiar sprawiedliwości ostatecznie potwierdził, że kobiety zdecydowane na przerwanie ciąży mają prawo do możliwości przyjmowania jednej z tabletek niezbędnych w tym celu we własnych mieszkaniach – a nie w szpitalach. 

Domowa aborcja: Szkocja legalizuje nowe prawo
fot. Shutterstock

Decyzja rządu Szkocji w sprawie dostępu do tabletek poronnych dla Szkotek, które chcą przerwać ciążę, została podtrzymana przez sąd w Edynburgu.

Mimo że Stowarzyszenie na rzecz Obrony Dzieci Nienarodzonych próbowało wykazać, że przepisy te są nielegalne, to jednak nie udało się znaleźć stosownych argumentów, by je podważyć. Szkotki, podobnie jak Walijki, mają prawo do tego, by zażywać jedną z tabletek poronnych w swoim miejscu zamieszkania, a nie – jak wcześniej – w szpitalach. Tzw. domowa aborcja ma im zapewnić większy komfort i ograniczyć ryzyko krwawienia oraz innych dolegliwości, na które mogą narazić się w drodze powrotnej z zabiegu.

W przeszłości kobiety zdecydowane na aborcję farmakologiczną musiały zażyć jedną z tabletek niezbędnych w tym celu w szpitalu – w obecności pielęgniarki lub lekarza. Nagminnie zdarzało się jednak, że panie dopiero w czasie powrotu do domu (np. w taksówce lub w środkach komunikacji miejskiej) zaczynały źle się czuć lub nawet krwawić.

Organizacje kobiece i stowarzyszenia broniące praw kobiet od dawna przekonywały, że naraża to panie na niepotrzebne komplikacje. Podobnego zdania byli także lekarze, którzy potwierdzają, że nie ma podstaw medycznych do tego, by zmuszać pacjentki do przyjmowania środków poronnych w placówkach medycznych, pod okiem specjalistów.

Od 2017 roku Szkotki uzyskały prawo do zażywania jednej z tabletek niezbędnych do aborcji farmakologicznej we własnych domach, jeśli lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań. 

W lipcu 2019 roku na podobne rozwiązanie w przypadku kobiet do 9. tygodnia ciąży zdecydowała się Walia. Wyrok sądu w Edynburgu podtrzymał wcześniejszą decyzję władz Szkocji w kwestii dostępu do tabletek poronnych dla ciężarnych, które chcą przerwać ciążę. – Teraz czas na Anglię – przekonują brytyjscy lekarze.

źródło: The Telegraph/BBC