SMS od lekarza? Tylko na Dolnym Śląsku i Mazowszu!

Monika Piorun
28.09.2016 13:27
SMS od lekarza? Tylko na Dolnym Śląsku i Mazowszu!
fot. SMS od lekarza? Tylko na Dolnym Śląsku!

- Osoby, które zapisały się na wizytę u specjalisty, 5 dni przed datą spotkania z lekarzem dostaną przypomnienie za pomocą wiadomości wysyłanych na telefony komórkowe - zapowiada dolnośląski oddział NFZ.

Długie kolejki na konsultacje lekarskie sprawiają wiele problemów nie tylko pacjentom, ale i personelowi medycznemu. W samym tylko 2015 roku aż 30 tys. razy chorzy nie stawiali się na umówione wizyty nie zawiadamiając o tym ani przychodni, ani lekarza.

Statystycznie aż co trzeci Polak, który deklaruje chęć skonsultowania swojego stanu zdrowia ze specjalistą, nie stawia się na wyznaczoną datę spotkania.

Ich miejsca mogłyby być wykorzystane przez inne osoby, ale brak odpowiedniej komunikacji uniemożliwił sprawną koordynację w tym zakresie i poinformowanie o wolnych terminach inne osoby, które mogłyby być zainteresowane skorzystaniem z porady specjalisty.

W wielu przychodniach i poradniach lekarskich lista oczekujących na wizytę jest przecież ogromnie długa - zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc onkologa, kardiologa, endokrynologa czy ortopedy.

Krótki sms zaradzi długim kolejom do lekarza?

pap
fot. PSM/PAP

Dolnośląski NFZ oszacował, że jeśli miesięcznie będzie wysyłał około 5 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie planowanej wizyty, to znacznie ułatwi sprawną komunikację pomiędzy wszystkimi pacjentami, którzy chcieliby skorzystać ze specjalistycznej porady lekarskiej. 

Jeśli po wielu miesiącach oczekiwania na spotkanie z lekarzem, komuś wypadnie w tym czasie coś ważnego i będzie musiał odwołać wizytę, nie spadnie już - tak jak do tej pory na koniec listy oczekujących, ale będzie mógł wybrać sobie inny termin, nie tak bardzo odległy od planowanej wcześniej wizyty.

Podobny system funkcjonuje już na Mazowszu i sprawdza się doskonale oszczędzając nie tylko czas pacjentów, ale i ich pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zagłosuj

Czy wszystkie oddziały NFZ powinny przypominać pacjentom o wizytach lekarskich za pomocą wiadomości SMS?

Liczba głosów:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π