Numery 999, 998 i 997 zostaną zlikwidowane? Gdzie dzwonić po pomoc?

Monika Piorun
20.06.2017 17:45
Numery 999, 998 i 997 zostaną zlikwidowane? Gdzie dzwonić po pomoc?
fot. Piotr Kamionka/Reporter/East News

MSWiA chce usprawnić działanie służb ratunkowych kierując wszystkie zgłoszenia na numer 997, 998 i 999, które dotąd obsługiwała policja, straż pożarna i pogotowie, pod jeden numer alarmowy: 112. 

Zgodnie z planami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wszystkie zgłoszenia od osób, którym będzie niezbędna pomoc, będą trafiać do centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) funkcjonujących pod obowiązującym na terenie Unii Europejskiej jednolitym numerem alarmowym: 112, na który można się połączyć zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego.

Po wybraniu 999, 998 i 997 dodzwonisz się do CPR

Jak potwierdza Biuro Prasowe MSWiA nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli dodzwonić się po pomoc wybierając dotychczasowe numery telefonów alarmowych (997, 998 i 999). Dyspozytor CPR, z którym się automatycznie połączymy, oceni nasz przypadek i wyśle do nas odpowiednie służby.

Takie rozwiązanie ma ograniczyć liczbę fałszywych zgłoszeń, które teraz są nagminne. Nowy system będzie skonstruowany w taki sposób, by uzyskać natychmiastową identyfikację danych osoby, która zgłasza prośbę o pomoc oraz określić jej dokładną lokalizację, by jak najszybciej wysłać odpowiednie służby na miejsce zdarzenia.

Maria Skarzyńska, Naczelniczka Wydziału Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Departamencie Teleinformatyki MSWiA podczas spotkania szefów centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) w Katowicach zapewniła, że:

Numery alarmowe policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego nie zostaną wygaszone - w dalszym ciągu będzie się można na nie dodzwonić, ale będą obsługiwane tak jak numer 112, czyli w centrach powiadamiania ratunkowego.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że:

MSWiA nie planuje wygaszania numerów alarmowych 997, 998 i 999. Numery te będą w dalszym ciągu obsługiwane. Każda osoba, która z nich skorzysta otrzyma niezbędną pomoc od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Wyższe kary za fałszywe zgłoszenia

Zmianom w organizacji numerów ratunkowych ma towarzyszyć zaostrzenie kar dla osób, które umyślnie i bez uzasadnienia będą blokować numery alarmowe. Prezydent skierował do Sejmu projekt, zgodnie z którym za bezzasadne wykonywanie połączeń na nr 112, 997, 998 i 999 będzie groziła kara aresztu, ograniczenie wolności lub grzywna w wysokości 1,5 tys. zł.

Z danych przedstawionych w dorocznym raporcie MSWiA wynika, że w 2015 roku zarejestrowano w sumie ponad 21 mln zgłoszeń, z czego 45 proc. (ponad 9 mln) stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub nieuzasadnione. W 2016 roku odnotowano 19 mln zgłoszeń, pośród których ponad 46 proc. stanowiły bezzasadne połączenia na numery alarmowe.

źródło: rynekzdrowia.pl; OSP Słubice; OSP Luboń

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że funkcjonowanie jednego numeru ratunkowego 112 usprawni udzielanie pomocy potrzebującym?

Liczba głosów:

____

zdrowie.radiozet.pl/π