Dlaczego przemytnicy wszczepiają nastoletnim imigrantkom progesteron?

Monika Piorun
17.02.2017 15:14
Dlaczego przemytnicy wszczepiają nastoletnim imigrantkom progesteron?
fot. Dlaczego przemytnicy wszczepiają nastoletnim imigrantkom progesteron?

Według Helen Rodriguez - ginekolożki z wyspy Lampedusa - zastrzyki z progesteronu podawane są nawet 13-letnim dziewczynkom. Ma to im pomóc nie zajść w ciążę w trakcie ucieczki z krajów Afryki subsaharyjskiej, ponieważ niemal na pewno zostaną zgwałcone.

Jeśli jesteś nieletnią kobietą, która próbuje się przedostać z Nigerii, Somalii czy Erytrei przez Morze Śródziemne na teren Europy, z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz molestowana seksualnie, zgwałcona i zajdziesz w niechcianą ciążę. Poród może znacznie utrudnić "szczęśliwe" zakończenie wyprawy, dlatego przemytnicy zalecają kobietom przyjmowanie progesteronu.

Zobacz także

Hormon ten ma zapobiegać zajściu w ciążę, jeśli kobieta nie jest już zapłodniona. Młode dziewczyny, które często podróżują samotnie, decydują się na regularne przyjmowanie zastrzyków z progesteronem, ponieważ obawiają się, że zostaną napadnięte i wykorzystane seksualne przez pozostałych uczestników wyprawy.

Nawet jeśli próbują przedostać się z Afryki do Europy w otoczeniu najbliższych, zwykle nie mogą liczyć na ich pomoc, ponieważ sprzeciwiając się oprawcom, narażają się na niemal pewną śmierć.

Zastrzyk na gwałt

Pracownicy organizacji "Lekarze bez granic" na łamach "The Independent" wyjaśniają, że wśród 100 kobiet, które zostały przez nich badane, wszystkie doświadczyły przemocy seksualnej.

Wolontariusze podkreślają jednak, że nie ma przymusu przyjmowania zastrzyków hormonalnych. Większość pań poddaje się im dobrowolnie, często nawet w prywatnych klinikach, do których udają się zanim rozpoczną śmiertelnie niebezpieczną ucieczkę do Europy.

Jak to wpływa na ich zdrowie?

Zarówno nastoletnie dziewczynki, jaki i nieco bardziej dojrzałe kobiety, przestają miesiączkować. Według Helen Rodriguez - ginekolożki z wyspy Lampedusa - u co najmniej jednej piątej pań pochodzących z Erytrei dochodzi do ustania menstruacji wyłącznie z powodu podawania im zastrzyków z progesteronu. Prawdopodobnie proceder ten zaczął być popularny około 2015 roku, choć dotąd nikt nie prowadził statystyk w tym zakresie.

Zagłosuj

Czy jesteś za przyjmowaniem uchodźców z Afryki w Europie?

Liczba głosów:

____

Redakcja radiozet.pl/The Independent/π