Zamknij

Paracetamol oprócz bólu redukuje zdolność odczuwania empatii?

Monika Piorun
16.05.2016 10:24

Często sięgasz po leki przeciwbólowe? Uważaj, bo mogą sprawić, że staniesz się mniej empatyczny!

Dlaczego paracetamol hamuje zdolność odczuwania empatii w stosunku do innych ludzi?

Badania opublikowane na łamach czasopisma Social Cognitive and Affective Neuroscience wskazują, że popularne środki przeciwbólowe posiadające w składzie acetaminofen (np. Paracetamol lub Tylenol) mogą nie tylko ograniczać ból, ale także hamować naszą zdolność do odczuwania empatii.

Okazuje się, że ten związek chemiczny, stosowany często do redukowania stanów gorączkowych, może również blokować wrażliwość na uczucia ludzi z naszego otoczenia.

Znieczulenie bólu i... emocji?

Naukowcy z Uniwersytetu Ohio dokonali tego odkrycia po przeanalizowaniu wyników badań 80 studentów, z których połowa w ramach eksperymentu otrzymywała po 1000 mg acetaminofenu, a reszta placebo.

Już po godzinie opowiadania im chwytających za serce historii okazało się, że grupa przyjmująca środek przeciwbólowy była zdecydowanie mniej zdolna do okazywania empatii w stosunku do bohaterów przedstawionych im sytuacji, którzy musieli poradzić sobie z cierpieniem po śmierci bliskiej osoby lub pokonać ból po skaleczeniu się nożem.

Od znieczulenia do znieczulicy

Podobne wyniki uzyskano po sprawdzeniu reakcji uczestników na grę online badającą poziom empatii oraz ocenę skali hałasu. Uczestnicy przyjmujący acetaminofen uznali, że poziom głośności dźwięków, jaki usłyszeli, nie jest dla nich nieprzyjemny w takim samym stopniu, jak dla pozostałych osób. Z tego powodu wskazali też, że inne osoby reagują na to podobnie.

Kierujący badaniami prof. Baldwin Way sugeruje, że będąc pod wpływem leków przeciwbólowych nie jesteśmy w stanie w pełni świadomie reagować na emocje innych osób, co nie zawsze jest dla nas bezpieczne.

To przełomowe odkrycie, ponieważ do tej pory nigdy nie brano pod uwagę tego, w jaki sposób przyjmowane przez nas farmaceutyki wpływają uczucia żywione w stosunku do innych.

Jeśli nadużywasz środków przeciwbólowych, możesz być mniej empatyczny w stosunku do otoczenia.

Jak często łykacie tego typu tabletki?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π