Zamknij

Dlaczego nie wszyscy pacjenci z koronawirusem są ujęci w statystykach?

26.03.2020 13:59
Koronawirus
fot. Shutterstock

Czy wszyscy pacjenci są ujęci w statystykach dotyczących śmiertelności z powodu koronawirusa w Polsce? - pytają czytelnicy. Procedurę przybliża Ministerstwo Zdrowia.

"W szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19" - taka informacja przyszła w czwartek rano, 26 marca 2020 r., z Ministerstwa Zdrowia.

Ponieważ czytelnicy dopytują, dlaczego część zgonów nie jest ujęta w statystykach, wysyłamy prośbę do Ministerstwa Zdrowia o przybliżenie procedury ustalania bezpośredniej przyczyny zgonu u pacjentów z koronawirusem.

"Decyduje zawsze szpital i lekarz w karcie zgonu. MZ otrzymuje informacje potwierdzone przez WSSE [Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną - przyp. red.]" - odpisuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W tym miejscu warto przypomnieć, że COVID-19 to nie to samo co koronawirus. COVID-19 to nazwa choroby wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2. Każdy pacjent, który zmarł z powodu COVID-19 był zakażony koronawirusem SARS-COV-2, ale nie u każdego pacjenta z potwierdzonym koronawirusem musi rozwinąć się COVID-19.

A to właśnie COVID-19 jest przyczyną śmierci wpisywaną w kartę zgonu.