W tym kraju niemal całkowicie wyeliminowano zespół Downa - szokujący dokument

Monika Piorun
24.08.2017 18:05
W tym kraju niemal całkowicie wyeliminowano zespół Downa - szokujący dokument
fot. Value Stock Images/East News

Dzięki badaniom prenatalnym, na które decyduje się większość kobiet w ciąży na Islandii, niemal całkowicie wyeliminowano problem z zespołem Downa. Od ponad dekady nie rodzą się tam dzieci z tą wrodzoną wadą genetyczną. Reportaż amerykańskiej dziennikarki wywołał międzynarodową dyskusję na temat tego, czy jesteśmy gotowi na świat bez ludzi cierpiących na tę przypadłość?

Jeśli na Islandii rodzi się dziecko z zespołem Downa, to może to nastąpić zwykle tylko wtedy, jeśli lekarz popełni jakiś błąd podczas badania ciężarnych obywatelek tego kraju. Od momentu, kiedy upowszechniły się tam badania prenatalne, niemal 100 proc. kobiet, u których podczas ciąży zdiagnozowano zespół Downa u przyszłego potomstwa, zdecydowało się na legalną aborcję.

Trisomia chromosomu 21, czyli zespół wad genetycznych określanych jako zespół Downa, pozwala na to, by dożyć około 60. roku życia. Cierpiące na tę przypadłość osoby, mimo sprawności fizycznej, ze względu na zaburzenia rozwoju umysłowego nie są zdolne do tego, by samodzielnie zadbać o swój byt w taki sam sposób, jak zupełnie zdrowe osoby.

Zobacz także

Świat bez wad (genetycznych)

W liczącym zaledwie 330 tys. obywateli społeczeństwie Islandii w ciągu roku rodzi się nie więcej niż 1-2 dzieci z zespołem Downa. To zdecydowanie mniej niż np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie przychodzi aż 6 tys. maluchów cierpiących na tego typu zaburzenia genetyczne. W USA przerywanych jest z ich powodu ok. 67 proc. ciąż. We Francji - 77 proc. a w Danii aż 98 proc.

W ubiegłym roku na Islandii urodziło się zaledwie troje dzieci z zespołem Downa. Reporterka amerykańskiej stacji CBS zgłębiła historię jednego z takich przypadków a zrealizowany przez nią reportaż wywołał międzynarodową dyskusję na temat rozwoju współczesnej medycyny i badań, dzięki którym można niemal całkowicie wyeliminować ze społeczeństwa nowe przypadki tej przypadłości. Czy jesteśmy gotowi na świat, w którym przestaną istnieć osoby z zespołem Downa?

Dokument CBS News na temat sytuacji dotyczącej zespołu Downa na Islandii wzbudził sporo emocji na całym świecie

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz możliwość przerywania ciąży ze względu na wady genetyczne - tj. zespół Downa?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/CBS/π