Zamknij

Dlaczego jest tak dużo zgonów z powodu COVID-19? Minister Niedzielski odpowiada

30.12.2021
Aktualizacja: 30.12.2021 15:10
Zgony z powodu COVID-19
fot. DANIEL MIHAILESCU/AFP/East News

Dlaczego w Polsce tak wiele osób umiera z powodu COVID-19? Kto jest odpowiedzialny za tak wysoką śmiertelność wśród Polaków? Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiada.

Spośród dzisiejszych 709 zgonów z powodu koronawirusa (dane z 30.12.2021 r.), 500 dotyczy osób niezaszczepionych. Szczepienie chroni 60-krotnie bardziej przed zgonem osoby, które się zaszczepiły – powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał: – Osoby zmarłe zaszczepione obciążone były wielochorobowością.

Szef resortu zdrowia musiał odpowiedzieć na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za tak wysoką liczbę zgonów związanych z zakażeniem COVID-19. Wskazał kilka przyczyn, m.in.:  

  1. Stosunkowo niski stopień wyszczepienia w naszej populacji. – Jak wiemy, wynosi on mniej więcej 50 procent w odniesieniu do całej populacji, a 60 proc. w odniesieniu do populacji dorosłej i to są niestety parametry nieco mniejsze, niż w Europie – tłumaczył szef resortu zdrowia i dodał: –  Szczepienie, które nie jest być może tak skuteczne w ochronie przeciwko samemu zakażeniu, jest bardzo skuteczne, jeżeli chodzi o ochronę przed tymi najcięższymi dolegliwościami związanymi z przechorowaniem covidu.
  2. Zbyt późne pojawienie się chorego w szpitalu. – Wielu klinicystów podkreśla, że pacjenci za późno się pojawiają w szpitalach. Trzeba też obiektywnie stwierdzić, że wariant delta (...) jest też trudniejszy w leczeniu od poprzednich wariantów – powiedział minister Niedzielski i dodał, że w przypadku tego wariantu okres od zakażenia do tzw. załamania jest zdecydowanie krótszy (skrócił się z dwóch tygodni do tygodnia), co oznacza, że mamy mniej czasu na zidentyfikowanie, w postaci testu, i na zastosowanie tej pierwotnej formuły leczenia, zanim komplikacje, które łączą się z koniecznością hospitalizacji, pojawią się.
  3. Niski poziom zdrowotności w populacji. To trzeci powód, który wymienił Adam Niedzielski i dodał, że chodzi o styl życia, właściwe odżywianie się, stosowanie profilaktyki, w tym szczepienia oraz badania profilaktyczne. – Każda z tych przyczyn wiąże się z zaniedbaniami, które mają wieloletni charakter. Chodzi o edukację zdrowotną, o kwestię postawienia na odpowiednim poziomie profilaktyki – podsumował minister Niedzielski.

Źródło: PAP/ Agata Zbieg