Zamknij

Dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch? Polskie badaczki to odkryły

26.05.2020 11:37

Jednym z objawów infekcji COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, jest utrata węchu. Polskie badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryły przyczynę tego zjawiska.

Utrata powonienia w COVID-19
fot. Shutterstock

Utrata węchu (częściowa lub całkowita) to jeden z objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i toczącej się w organizmie infekcji COVID-19. Prawdopodobnie przyczyną tego zjawiska są receptory białek enzymu konwertującego angiotensynę 2, dzięki którym wirus dostaje się do organizmu człowieka i namnaża się w nim. Enzym ten znajduje się w komórkach wielu narządów w organizmie, m.in. w płucach, sercu, nerkach, a także w komórkach jamy nosowej, gdzie jego białka odpowiadają za wykrywanie cząsteczek zapachowych.

Polskie badaczki – Katarzyna Bilińska oraz Patrycja Jakubowska z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy (filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) – w badaniach przeprowadzonych na myszach laboratoryjnych, sprawdziły ekspresję tych białek i doszły do wniosku, że białko ACE2 i proteaza TMPRSS2 ulegają ekspresji w podtrzymujących komórkach nabłonka węchowego, są zaangażowane we wnikanie wirusa SARS-CoV-2 i mogą wpływać na zaburzenia zmysłu węchu u pacjentów z COVID-19.

To badanie nie tylko tłumaczy, dlaczego chorzy mogą tracić chwilowo węch, ale – pośrednio – również to, dlaczego o wiele częściej chorują na tę infekcję osoby starsze. Badaczki ustaliły, że ekspresja białek wejściowych wzrasta u zwierząt w starszym wieku. Większa ilość białek ACE2 zwiększa szansę wirusa na wniknięcie do organizmu.

Badanie zostało opublikowane na łamach \"ACS Chemical Neuroscience" American Chemical Society. Praca została przeprowadzona pod kierownictwem naukowym dr hab. n. med. Rafała Butowta (p.o. Kierownika Zakładu Genetyki Molekularnej Komórki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz prof. Christophera S. von Barthelda z Universty of Nevada w Reno (USA).

Źródło: ACS Publication