Diagnoza Ronaldo: Uszkodzenie więzadła piszczelowego pobocznego

Monika Piorun
11.07.2016 09:31
Diagnoza Ronaldo: Uszkodzenie więzadła piszczelowego pobocznego
fot. Kontuzja Cristiano Ronaldo, jakiej nabawił się podczas finałowego meczu z Francją, może na kolejny miesiąc wykluczyć go z udziału w występach sportowych

Kontuzja Cristiano Ronaldo, jakiej nabawił się podczas finałowego meczu z Francją, może na kolejny miesiąc wykluczyć go z udziału w występach sportowych.

Po zderzeniu z Dymitrim Payetem w finałowym meczu Euro 2016, reprezentant Portugalii - Cristiano Ronaldo - nabawił się na tyle silnej kontuzji, by musieć zejść w bólu z murawy Stade de France w Saint-Denis. Wstępna diagnoza lekarska wskazuje na uszkodzenie więzadła piszczelowego pobocznego pierwszego stopnia.

Przeczytaj: Finał Euro 2016! Łzy Cristiano Ronaldo! Zszedł z powodu kontuzji!

Może to oznaczać wykluczenie piłkarza z gry o Superpuchar Europy, który odbędzie się 9 sierpnia w Trondheim w Norwegii. Uraz będzie najprawdopodobniej wymagał interwencji chirurgicznej. By nie doprowadzić do pogłębienia stanu zapalnego piłkarz będzie musiał odpoczywać i poświęcić czas na niezbędną rehabilitację.

Więzadło piszczelowe poboczne należy do najbardziej narażonych na kontuzje części stawu kolanowego, łączącego go z kością udową i piszczelową po zewnętrznej stronie, zapobiegając zbytnim wygięciom i koślawieniu kolana.

Rozgrzewka, jaką wykonują wszyscy sportowcy przed podjęciem aktywności fizycznej w dużej mierze zapobiega uszkodzeniom w obrębie tej części kończyny, ale niestety nawet najlepszym zdarzają się nieszczęśliwe wypadki.

Klasyfikacja uszkodzeń więzadła piszczelowego obejmuje 3 stopnie:

obrzęk bez cech przerwania więzadła, któremu towarzyszy intensywny ból

II uszkodzenie częściowe powodujące rozciągnięcie więzadła przy względnej stabilizacji stawu kolanowego

III całkowite przerwanie więzadła prowadzące do niestabilności stawu kolanowego

Wszystkie trzy stopnie uszkodzenia więzadła mogą wymagać od pacjentów konieczności korzystania z kul łokciowych, dopóki nie będą mogli poruszać się samodzielnie bez utykania.

W szczególnych przypadkach niezbędna może się okazać orteza stawu kolanowego, a przy uszkodzeniu łąkotek lub naruszeniu więzadeł krzyżowych - nawet leczenie operacyjne.

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π