Diabetycy piszą list do Ministra Zdrowia: brak leku na cukrzycę

25.06.2019 12:28
Nowa lista refundacyjna
fot. Shutterstock

Na nowej liście refundacyjnej zabraknie nowoczesnego leku na cukrzycę typu 2. Lek stosowany jest przez ponad 200 tys. pacjentów w Polsce.

"W związku z publikacją projektu obwieszczenia leków refundowanych z dnia 21.06 br., ogromnym zaskoczeniem jest dla nas brak w wykazie leku Diaprel MR w zalecanej przez WHO dawce 60mg" - pisze Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w liście zaadresowanym do Ministra Zdrowia.

Chodzi o doustny lek przeciwcukrzycowy nowej generacji, który jest obecnie podstawową formą terapii i jednym z najczęściej stosowanych leków w terapii cukrzycy typu 2. Codziennie stosuje go około 200 000 pacjentów w Polsce.

Zrzut ekranu 2019-06-25 o 12.00.27

Obecnie pacjenci mają wybór pomiędzy oryginalnym lekiem Diaprel MR oraz jego tańszym odpowiednikiem. Po usunięciu leku z listy refundacyjnej pacjenci zostaną tego prawa pozbawieni.

"W naszej ocenie decyzja o usunięciu leku Diaprel MR 60mg z listy leków refundowanych spowodować może poważne konsekwencje, wynikające z zakłócenia ciągłości procesu terapeutycznego. Konieczność modyfikacji terapii najczęściej wiąże się z dodatkową konsultacją specjalistyczną i ponownym ustawieniem leczenia. W tym okresie setki tysięcy pacjentów narażonych będzie na ryzyko utraty kontroli glikemii, co wiąże się z pogorszeniem stanu ich zdrowia i możliwymi powikłaniami" - ostrzega Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Treść listu do Ministra Zdrowia dostępna jest TUTAJ>>

Źródło: diabetyk.org.pl