Dentyści wrócą do szkół? Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Monika Piorun
24.05.2017 11:25
Dentyści wrócą do szkół? Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia
fot. Jiri Hera/East News

Resort zdrowia potwierdził, że rozpoczęto prace nad przywróceniem opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zmiany w tym zakresie mogą dotyczyć także niepełnosprawnych uczniów.

Gabinety dentystyczne zniknęły ze szkół w 2009 roku, kiedy zgodnie z zarządzeniem NFZ wprowadzono wymóg posiadania m.in. aparatu rentgenowskiego oraz oddzielnej łazienki, na co większość placówek oświatowych nie mogło sobie pozwolić. Stawianie takich wymagań według wielu stomatologów i pedagogów było absurdalne, zaszkodziło tylko najmłodszym i wpłynęło na stan ich uzębienia. Teraz wreszcie uznano, że pora na zmiany w tej kwestii.

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone przywróceniu opieki stomatologicznej dla uczniów. Wzięła w nim udział m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, Akademii Stomatologii Dziecięcej, Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wszyscy zgodzili się, że najmłodsi powinni uzyskać lepszy dostęp do opieki dentystycznej. W tym celu konieczne jest opracowanie nowego programu walki z próchnicą, który mógłby się rozpocząć już na etapie przedszkolnym, jeszcze zanim dzieci trafią do podstawówek. Zmiany miałyby być ujęte w projekcie ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Kolejne spotkanie poświęcone debacie na ten temat zaplanowano na 6 czerwca.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że w szkołach powinny być gabinety stomatologiczne dla uczniów?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π