Dentobusy ruszą od kwietnia do szkół. NFZ szuka dentystów do obsługi

Monika Piorun
07.03.2018 17:05
Dentobusy już w kwietniu ruszą do szkół
fot. Jiri Hera/East News

Ministerstwo Zdrowia zakupiło już 16 mobilnych gabinetów lekarskich (dentobusów), z których już od kwietnia będą mogli korzystać uczniowie w całej Polsce. NFZ ogłosił otwarte konkursy dla stomatologów, którzy zadbają o stan uzębienia polskiej młodzieży. 

Dzięki mobilnym, w pełni wyposażonym w specjalistyczne sprzęty, dentobusom, będzie możliwe dotarcie z pomocą stomatologiczną głównie do mniejszych miejscowości, w których dostęp do profesjonalnych gabinetów dentystycznych w przypadku dzieci i młodzieży jest utrudniony. 

Dodatkowym bonusem dla uczniów będzie możliwość bezpłatnego leczenia. Na obszarach, gdzie brakuje wykwalifikowanych stomatologów, do kosztów leczenia dochodzą jeszcze opłaty za dojazd na wizytę w innym mieście. Nie pozostaje to bez wpływu na stan uzębienia młodych ludzi. Niestety statystyki dotyczące higieny jamy ustnej wśród najmłodszych Polaków są niepokojące. Tylko co drugi trzylatek nie ma problemów z próchnicą. Wśród sześciolatków jest niestety jeszcze gorzej. Tylko 14,4 proc. dzieci w tym wieku nie musi leczyć zębów z tego powodu.

16 dentobusów ma zacząć jeździć po Polsce już od kwietnia. W pierwszej kolejności mają być kierowane do miejsc, w których nie przewidziano utworzenia szkolnych gabinetów stomatologicznych. Na razie jednak NFZ ogłosił otwarte konkursy dla stomatologów, którzy mieliby w nich leczyć zęby dzieci. Informacja o tym, kto skorzysta z nowych umów, ma zostać ogłoszona do 20 marca. Poszczególne oddziały mogą jednak rozstrzygnąć konkursy nieco wcześniej. Ile mogą zarobić dentyści? Szacunkowa wartość miesięcznego ryczałtu ma przekraczać 7 tys. zł. Umowa ma przewidywać pracę przez 5 dni w tygodniu po ok. 6 godzin dziennie.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem mobilne gabinety stomatologiczne (dentobusy) to dobry pomysł dla uczniów?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia/Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej

_____

zdrowie.radiozet.pl/π