Zamknij

Delta Plus szerzy się w Wielkiej Brytanii. Jest bardziej podstępna niż Delta

18.11.2021 11:32
Delta Plus to podstępny subwariant
fot. Shutterstock

Nowy subwariant koronawirusa Delta Plus odpowiada już za kilkanaście procent infekcji koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Jest mniej objawowy, ale bardziej zakaźny i podstępny niż Delta.

Subwariant odmiany Delta,  znany jako Delta Plus lub AY.4.2 jest obecnie odpowiedzialny za 12 proc. przypadków infekcji wykrytych w Wielkiej Brytanii. Daje mniej objawów, ale dużo łatwiej się przenosi – wynika z badań Imperial College of London, na które powołuje się Agencja Reutera.

Delta Plus nie daje „klasycznych” objawów COVID-19

Tylko 1/3 badanych, zakażonych subwariantem Delta Plus (AY.4.2), wykazywała  „klasyczne” objawy COVID-19 w porównaniu z prawie połową zainfekowanych dominującym dotąd podwariantem Delta (AY.4).

Również zaledwie 2/3 nosicieli Delty Plus „miało jakiś symptom”, podczas gdy wcześniejszy szczep wywoływał przynajmniej jeden objaw u 3/4 zakażonych – zaobserwowali naukowcy.

Brak symptomów = łatwiejsza transmisja wirusa

Eksperci twierdzą, że osoby bezobjawowo zakażone mogą w mniejszym stopniu izolować się społecznie, powodując szybsze rozprzestrzeniania się infekcji. Zakażeni mający  łagodne objawy będą zaś prawdopodobnie łatwiej transmitować wirusa podczas kaszlu. Optymistyczne jest to, że prawdopodobieństwo pogorszenia się ich stanu zdrowia poprzez uaktywnienie się innych poważnych symptomów choroby naukowcy określają jako niewielkie.

– Wydaje się, że jest mniej symptomatyczny, co jest dobrą wiadomością – powiedział o subwariancie AY.4.2 epidemiolog, prof. Paul Elliott, dodając zarazem: – Wygląda jednak na to, że jest łatwiej transmisyjny.

Przedstawione wyniki nt. subwariantu Delta Plus są efektem badania React-1 przeprowadzonego między 19 października a 5 listopada br., które pokazało też, że  przypominające dawki szczepionki przeciw COVID-19 zmniejszają o 2/3 ryzyko infekcji u osób dorosłych.

Źródło: PAP / Agencja Reutera