Zamknij

Wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem

28.05.2020 10:54
Lekarz po operacji
fot. Shutterstock

Defibrylator sterowany telefonem? Brzmi nieprawdopodobnie, ale to możliwe. W warszawskim szpitalu wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który za pomocą technologii bluetooth łączy się ze smarfonem pacjenta. Dowiedz się, jak to działa i jakie ma korzyści.

W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta za pośrednictwem bluetooth'a.

Zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Centralnego Szpitala Klinicznego WUM jako pierwszy w Polsce dołączył do elitarnego grona zaledwie kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

Defibrylator sterowany smartfonem. Jak to działa?

Kardiowerter-defibrylator został wszczepiony przez prof. Marcina Grabowskiego, dr med. Marcina Michalaka i dr Jakuba Kosmę Rokickiego pacjentowi z przewlekłą niewydolnością serca zagrożonego nagłym zgonem sercowym.

Defibrylator ten, oprócz swoich standardowych rozwiązań ma dodatkowo możliwość zdalnej kontroli z zastosowaniem telefonu typu smartfon pacjenta.

Dzięki temu pacjent będzie mógł przekazać warszawskim specjalistom dane z wszczepionego kardiowertera-defibrylatora z każdego miejsca na świecie. Urządzenie łączy się z telefonem za pomocą technologii bluetooth, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników. Niskoenergetyczna technologia bluetooth zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia.

Możliwość zdalnego monitorowania pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca jest szczególnie pożądana w sytuacji ryzyka epidemiologicznego jak w przypadku pandemii COVID-19. 

Czym jest wszczepialny kardiowerter-defibrylator? To urządzenie, które wykrywa groźne dla życia zaburzenia rytmu serca i przerywa te arytmie za pomocą impulsu elektrycznego.

Źródło: PAP