Zamknij

Debata o szczepieniach na COVID-19: pytania i odpowiedzi

19.01.2021 13:43
Krzysztof Czyzewski/REPORTER
fot. Krzysztof Czyzewski/REPORTER

Dlaczego do Polski dociera mniej szczepionek? Czy rząd planuje wprowadzenie paszportów dla zaszczepionych? Na te i inne pytania odpowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski, szef KPRM Michał Dworczyk i Prezydent Andrzej Duda podczas debaty o realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Podczas debaty Prezydent Andrzej Duda czytał pytania zadawane przez internautów na Twitterze, a eksperci odpowiadali:

  • Czy należy się spodziewać restrykcji/konsekwencji wobec osób, które nie chcą się zaszczepić?

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Szczepienie będzie elementem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie, na przykład podczas korzystania z usług linii lotniczych. 

Prezydent Andrzej Duda: szczepienia nie są i nie będą obowiązkowe w Polsce. Nie można jednak zagwarantować, że poszczególne kraje lub przedsiębiorcy nie będą wprowadzać restrykcji dla nieszczepionych, lub ułatwień dla zaszczepionych.

  • Dlaczego brakuje mieć na szczepienia dla seniorów lub terminy są tak odległe?

Szef KPRM Michał Dworczyk: Ograniczają nas tylko dostawy szczepionek. Pfizer ograniczył dostawy, dlatego do Polski będzie przez jakiś czas docierać o połowę mniej szczepionek. Gdy zaczną do Polski docierać większe dostawy, zostaną uruchomione dodatkowe punkty szczepień i będzie dostępnych więcej terminów.

Adam Niedzielski: Każdy pacjent, który przyjął szczepionkę, ma zagwarantowaną drugą dawkę.

ZOBACZ: Jak się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19? Rejestracja krok po kroku

  • Czy szczepionka Pfizer uodparnia na jedną mutację koronawirusa, czy na wszystkie (np. angielską)?

Dr Michał Sutkowski: Jest już odpowiedź firmy Pfizer, która twierdzi, że szczepionka jest odporna na mutacje koronawirusa (w sumie rozpoznano ich sześć). Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki są skuteczne nawet w przypadku mutacji SARS-CoV-2.

ZOBACZ: Czy szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne w przypadku mutacji?

  • Kiedy niepełnosprawni będą mogli się zaszczepić?

Adam Niedzielski: Są grupy, które będą mogły się zaszczepić wcześniej. Są to osoby z pewnymi chorobami, które są rozpisane w Narodowym Programie Szczepień. Te osoby będą szczepione w grupie drugiej. 

Prezydent Andrzej Duda: Jest tu duży znak zapytania, jeśli chodzi o podział osób niepełnosprawnych na grupy i ewentualne przesunięcie niektórych osób do grupy pierwszej.

Michał Dworczyk: W Narodowym Programie szczepień przewidzieliśmy możliwość szczepienia osób, które mają problem z poruszaniem się (w tym osoby leżące). Organizowany jest dowóz osób z problemami z poruszaniem się do punktów szczepień specjalnym transportem. Można również zamówić zespół mobilny (wyjazdowy), który przyjedzie do osoby chorej, leżącej i wykona szczepienie.

ZOBACZ: Mobilny punkt szczepień na COVID-19. Kto może skorzystać? Na czym polega?

  • Czy osoby zaszczepione mogą przenosić koronawirusa?

Dr Michał Sutkowski: Trwają badania, które mam nadzieję, wykażą, że osoba zaszczepiona nie będzie nosicielem (aktywnym) koronawirusa. Dopóki nie ma na to potwierdzenia, zaleca się stosowanie ochrony osobistej w postaci maseczki.

Adam Niedzielski: Osoby zaszczepione powinny wciąż nosić maseczkę. Dopóki wirus jest powszechnie obecny w naszym otoczeniu, maseczki powinny być noszone.

  • Czy będą paszporty dla zaszczepionych?

Adam Niedzielski: Jesteśmy przygotowani do tego, że osoby, które będą zaszczepione i mają dostęp do różnych narzędzi internetowych będą miały możliwość pobrania QR kodu z potwierdzeniem i informacją, kiedy doszło do szczepienia. Jeśli chodzi o paszport, to nie ma żadnych ustaleń.

Michał Dworczyk: Dla seniorów będzie dostępny wydruk z potwierdzeniem szczepienia w przychodni.

  • Jak długo trzeba będzie nosić maseczki?

Adam Niedzielski: Dopóki nie będziemy mieli potwierdzenia naukowego, że koronawirus nam nie zagraża, zaleca się noszenie maseczek.

  • Czy szczepionki są warunkowo dopuszczone do obrotu? 

Michał Dworczyk: Wszystkie szczepionki dopuszczone do obrotu przeszły niezbędne badania. Przyspieszona była jednak procedura administracyjna związana z dopuszczeniem szczepionek. Po każdej szczepionce może powstać ryzyko wystąpienia NOP, ale ryzyko związane z nieprzyjęciem szczepionki jest znacznie większe.

Dr Michał Sutkowski: Technologie wykorzystywane do tworzenia szczepionek (mRNA) znane są od lat i zostały opracowane w czasach epidemii SARS i MERS. To będzie era bezpiecznych szczepionek mRNA, które będą wykorzystywane nawet w leczeniu raka. Szczepionką zaszczepiono wiele milionów osób i można stwierdzić, że jest bezpieczna.

Adam Niedzielski: mRNA to nie jest nowa technologia, ona była już dawno rozwinięta. Jako państwo podjęliśmy strategiczną decyzję, by można było dochodzić odszkodowań po wystąpieniu niepożądanych odczynów poszczepiennych. Celem Funduszu Kompensacyjnego będzie zapewnienie zadośćuczynienia w uproszczonej procedurze. 

ZOBACZ: NOP po szczepionce na COVID-19. Dla kogo pieniądze z Funduszu Kompensacyjnego?

  • Czy w Norwegii po szczepieniu zmarło ponad 20 osób?

Dr Michał Sutkowski: W Norwegii w domach opieki społecznej umiera codziennie wiele osób, dlatego nie wiadomo, czy opisane zgony miały związek ze szczepieniami na COVID-19. Będzie to dopiero badane.

Adam Niedzielski: Trzeba zachowywać ostrożność, ale ta informacja nic nie mówi o związku przyczynowo-skutkowym. Czekamy na informacje ze strony norweskiej.

  • Czy będą szczepione dzieci?

Dr Michał Sutkowski: Szczepionka amerykańska dopuszcza szczepienia osób powyżej 16. roku życia.

Adam Niedzielski: Podjęliśmy decyzję, że będą szczepione wyłącznie osoby dorosłe powyżej 18. roku życia.