Dawid Ciemięga: pierwszy w Polsce lekarz, który pozwał antyszczepionkowców

09.04.2018 13:13
Dawid Ciemięga
fot. Lekarz Dawid Ciemięga/Facebook.com/Csaba Deli/East News

Prokuratura Rejonowa w Tychach rozpatrzy prywatny akt oskarżenia pediatry przeciwko hejterce atakującej go w sieci za podważanie toksyczności wadliwych szczepionek. 8 innych osób ma być oskarżonych o zniesławienie. Specjalistę wspiera Śląska Izba Lekarska. Dawid Ciemięga jako pierwszy w kraju chce utorować sądową drogę lekarzom bezpodstawnie szkalowanym w sieci.

„Hipokrates” kontra „antyszczepionkowcy”

Najpopularniejszy pediatra roku w plebiscycie „Hipokrates 2017” — Dawid Ciemięga ze Szpitala Miejskiego w Tychach — wypowiedział wojnę pozornie anonimowym internautom szkalującym go w mediach społecznościowych. Jego posty z rzeczowymi argumentami zaprzeczającymi np. rzekomej toksyczności szczepionek, które przez przerwę w dostawie prądu miały zamienić się w substancję groźną dla zdrowia, nie spodobały się przeciwnikom szczepień. Na profilu internetowym „Tyskie Zrzeszenie Mam i Ojców” wylano na niego falę hejtu. Osoby, z którymi nigdy nie miał do czynienia podczas pracy zawodowej, zaczęły mu masowo wystawiać negatywne opinie i oskarżać o korupcję.

Jedną z nich była aktywna przedstawicielka ruchów antyszczepionkowych, która na forach internetowych rozpowszechniała nieprawdziwe informacje na temat pediatry. Ciemięga twierdzi, że nie pamięta, by kiedykolwiek z nią rozmawiał. Kobieta miała twierdzić, że postawił złą diagnozę jej dziecku. Sęk w tym, że maluch opisywany przez hejterkę nie widnieje w systemach dokumentacji medycznej i, jak sprawdził pediatra, po prostu nie istnieje. 

Kara za bezpodstawne oskarżenia wobec lekarzy

Dawid Ciemięga na swoim facebookowym profilu ogłosił, że:

''Tego typu kłamliwe i podłe zachowania ludzi wobec lekarzy muszą być surowo karane, ponieważ niedopuszczalne jest, aby kilka minut lekkomyślnego działania w sieci mogło wpływać na kilka lat pracy i budowania dobrej opinii lekarza. Nasza praca to lata wyrzeczeń i poświęceń, święta poza domem, noce na dyżurach, a ludzie plują na Nas bez zawahania, przy czym sami domagają się poszanowania.''

Lekarz samodzielnie ustalił tożsamość najdotkliwiej atakujących go internautów. Prokuratura ma się zająć w sumie 9 osobami bezpodstawnie oskarżającymi go o zaniedbania, których nigdy się nie dopuścił. To pierwsza tego typu sprawa w Polsce. Ciemięga z poparciem Śląskiej Izby Lekarskiej zamierza walczyć o swoje dobre imię z internautami, którzy oczerniają też innych ekspertów z branży medycznej.

Zrzut ekranu 2018-04-09 o 12.46.13

Próbują zniszczyć wizerunki lekarzy, którzy pracowali na opinię wiele lat. Ja wielu z takich specjalistów znam osobiście i jeżeli patrzę na coś takiego, co dotyczy osoby, której naprawdę cokolwiek zarzucić, to uważam, że nie należy dalej przyglądać się temu bezczynnie.

Dawid Ciemięga

5 tys. zł kary za zniesławienie lekarza w internecie?

Przed sądem za bezpodstawne oskarżenia wobec pediatry ma odpowiadać w sumie 9 osób. Lekarz będzie się od każdej z nich domagał przekazania 5 tys. zł na hospicjum dla dzieci „Świetlikowo”. Śląska Izba Lekarska ma pokryć wszelkie koszty związane z procesem i zapowiada, że będzie wspierać innych lekarzy, którzy będą się zwracać o pomoc w podobnych sprawach.

 Hejterzy nie będą już mogli schować się za monitorem, będą musieli odnieść się do swoich wypowiedzi i działań w rzeczywistości. Mamy nadzieje że od teraz każdy lekarz będzie stanowczo wyciągać konsekwencje wobec takich osób i że będzie to rutynowym działaniem  napisał Dawid Ciemięga na swoim profilu w mediach społecznościowych, wyjaśniając przyczyny rozpoczęcia pierwszej batalii z przeciwnikami szczepień, szkalującymi w internecie lekarzy.

 Ruchy antyszczepionkowe są tak stare jak same szczepionki, tylko że wtedy nie mieli fejsa  pisał na Facebooku Dawid Ciemięga, czym naraził się na falę hejtu „antyszczepionkowców”.