Zamknij

Rząd przygotowuje się na epidemię? Władze chcą wprowadzić nowe przepisy

Monika Piorun
05.10.2017 17:00
East News

Do końca września na WZW typu A zachorowało już 1,7 tys. osób. Rok wcześniej takich przypadków było zaledwie 27. Wzrasta też liczba zachorowań na odrę, a sezon na grypę dopiero się zaczyna. Według Dziennika Gazety Prawnej Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe przepisy na wypadek epidemii.

Jeśli w krótkim czasie doszłoby do wielu zachorowań na choroby zakaźne, warto mieć gotowy scenariusz z rozwiązaniami, które można wykorzystać. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do informacji o tym, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowym projektem zmian w prawie na wypadek epidemii.

Przepisy miałyby dotyczyć m.in. szczepień interwencyjnych (zwanych "akcyjnymi"), którymi miałyby być objęte osoby zaliczane do grupy najwyższego ryzyka wystąpienia choroby oraz gromadzenia w Centralnej Bazie Rezerw informacji o zapasie preparatów niezbędnych na wypadek epidemii, kombinezonów i środków dezynfekujących (do tej pory takie rozwiązanie uruchamiano tylko na wypadek klęski żywiołowej).

W razie epidemii szczepienia będą obowiązkowe?

W systemie prawnym nie istniała też dotąd definicja "szczepień akcyjnych". Znane są tylko dwa przypadki, kiedy Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na podobne rozporządzenia (w sprawie szczepień przeciwko meningokokom oraz przeciwko odrze - w przypadku cudzoziemców).

Nowe prawo umożliwiałoby (oprócz uproszczenia procedur kwalifikacji na szczepienia dla osób z grup podwyższonego ryzyka) m.in. podejmowanie natychmiastowej kwarantanny i wprowadzenie kar za uchylanie się od obowiązku szczepień. Na lekarzy zostałby natomiast nałożony dodatkowy obowiązek prowadzenia sprawozdań dotyczących gruźlicy i postępów w leczeniu (ze względu na znaczny wzrost zachorowań w ostatnich latach).

Do listy chorób zakaźnych ma być też dopisany wirus Zika, zaś do przepisów dotyczących kwarantanny osób mających styczność z zagrażającymi innym patogenom ma zostać dodany wirus ebola.

Zobacz także

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/DGP/π