Na co najprawdopodobniej umrzesz? Można to ustalić z tych statystyk

Monika Piorun
23.05.2017 19:36
Na co najprawdopodobniej umrzesz? Można to ustalić z tych statystyk
fot. East News

"Nasze dni są policzone - przez statystyków" mawiał Stanisław Jerzy Lec. Zgodnie z tą zasadą postąpili Brytyjczycy z National Health Service i dokładnie przeanalizowali, z jakiego powodu najprawdopodobniej umrzemy.

Choć boimy się katastrof, ataków terrorystycznych czy wojen, to jednak mamy małe szanse na to, by przyczyniły się do naszej śmierci. Najprawdopodobniej zabiją nas choroby serca lub nowotwory - tak przynajmniej wskazują najnowsze statystyki udostępnione w Wielkiej Brytanii przez NHS (odpowiednik naszego NFZ).

Mimo że dane różnią się w zależności od płci - kobiety umierają głównie na raka a mężczyźni przez problemy z układem krążenia lub z powodu samobójstw - to jednak we wszystkich przypadkach śmierć z powodu konfliktów zbrojnych lub działań wojennych klasyfikowana jest na ostatnim miejscu. Nawet wypadki komunikacyjne są statystycznie mniej prawdopodobne niż zgon spowodowany cukrzycą, która często nie jest rozpoznawana na odpowiednim etapie, kiedy można jeszcze znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju tej śmiertelnie niebezpiecznej choroby.

Dane zgromadzone przez NHS dotyczą tylko mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale wielu specjalistów podkreśla, że dla osób pochodzących w wysoko rozwiniętych państw, wskaźniki te mogą być bardzo zbliżone. Warto więc się im uważnie przyjrzeć.

Główne przyczyny zgonów na świecie:

Zrzut ekranu 2017-05-23 o 16.27.57 1
Zrzut ekranu 2017-05-23 o 16.55.50
fot. Na podstawie "Atlas Risk" nhs.uk/pixaby.com/CC0 Public Domain

Zobacz także

Co najbardziej szkodzi zdrowiu?

Największym zagrożeniem dla naszego życia jest... nadciśnienie! Ta bagatelizowana często dolegliwość zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet bardziej niż palenie papierosów, zostawiając w tyle zbyt wysoki poziom cholesterolu i otyłość.

stop-634941_1280
fot. Na podstawie "Atlas Risk" nhs.uk/pixaby.com/CC0 Public Domain

Zobacz także

źródło: Med City News

______

zdrowie.radiozet.pl/π