Czy wadliwe szczepionki miały wpływ na zdrowie pacjentów?

Monika Piorun
06.02.2018 16:45
Czy wadliwe szczepionki miały wpływ na zdrowie pacjentów?
fot. Value Stock Images/East News

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak ogłosił, że niewłaściwie przechowywane preparaty, którymi zaszczepiono kilkuset pacjentów w Polsce, nie mogły wpłynąć na ich zdrowie. Ewidentnie doszło jednak do złamania procedur dotyczących ich magazynowania. Sprawa dotyczy m.in. 448 dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia.

 Szczepionki z przerwanego łańcucha chłodniczego nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia osób, które je otrzymały — potwierdził na briefingu prasowym w Gorzowie Wlkp. wojewoda Władysław Dajczak. 

— Chcę uspokoić wszystkich tych, którzy się martwią, czy te szczepionki nie miały jakiegoś wpływu na zdrowie tych, którzy je przyjęli, że takiej sytuacji nie ma — zapewnił polityk.

„Ewidentnie” zostały jednak złamane procedury dotyczące przechowywania tych preparatów, choć nie wskazano, kto za to odpowiada.

Zobacz także

Złamano procedury, ale wadliwe szczepionki nie zaszkodziły pacjentom

Według wojewody lubuskiego z opinii, które otrzymał w tej sprawie od ekspertów, wynika jednoznacznie, że kilkugodzinne czy kilkunastogodzinne przerwanie tzw. łańcucha chłodniczego nie ma większego wpływu na jakość szczepionek. Na pewno nie stanowi też zagrożenia dla życia i zdrowia tych, którzy je otrzymali. Może to tylko wpłynąć na skrócenie okresu ich przydatności do użycia (okres kilkuletni może być skrócony do kilku miesięcy).

Kontrole przeprowadzone m.in. przez inspekcję sanitarną i farmaceutyczną po przejściu huraganu miały na celu kontrolę użycia szczepionek, a przez to podniesienie poziomu bezpieczeństwa i zapobieganie takim sytuacjom na przyszłość. Władysław Dajczak wyjaśnił, że:

To jest ewidentne, że te procedury zostały złamane, kiedy te szczepionki zostały przekazane do użycia. W związku z tym te kontrole, które zostały przeprowadzone, potwierdziły te fakty. Zgromadzony materiał nie pozostawił mi innej możliwości, jak tylko skierowania sprawy do prokuratury w celu wyjaśnienia tej sytuacji.

Zobacz także

Nie ujawniono, gdzie doszło do nieprawidłowości

Wojewoda podkreślił, że w związku z tym nie będzie podawał nazw podmiotów medycznych, których sprawa dotyczy. Przekazał, że do złamania procedur doszło głównie na południu województwa, gdzie awarie energetyczne wywołane huraganem były największe, ale nie tylko tam:

Jest to 10 jednostek — POZ-ów, szpitali, które na tej liście są. Tak jak powiedziałem, skierowaliśmy to do prokuratury, w związku z tym na dzisiaj takich informacji upubliczniać nie będziemy.

Zobacz także

448 dzieci mogło zostać zaszczepionych wadliwymi preparatami

Władysław Dajczak ujawnił jednak, że przypadki tzw. przerwanego łańcucha chłodniczego w przypadku szczepień obowiązkowych mogą dotyczyć 448 dzieci.

Po materiale „Dziennika Gazety Prawnej” wydział ds. błędów medycznych Prokuratury Regionalnej w Szczecinie wyjaśni, czy w związku z doniesieniami o wadliwych szczepionkach doszło do narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy przekonują Cię oświadczenia władz w sprawie wadliwych szczepionek, które nie miały mieć wpływu na zdrowie pacjentów?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π