Czy profilaktyczna mastektomia powinna być refundowana?

Monika Piorun
24.01.2018 22:04
Czy profilaktyczna mastektomia powinna być refundowana?
fot. facebook.com/OmeaLife/East News

Około 100 tys. Polek jest obciążonych mutacją genów BRCA1 i BRCA2 zwiększających ryzyko nowotworowe. Za profilaktyczną mastektomię muszą jednak płacić z własnej kieszeni. Organizacje wspierające kobiety walczące z rakiem piersi chcą to zmienić.

Najnowsze wyniki badań dotyczące mutacji BRCA1 i BRCA2 wywołały spore poruszenie nie tylko wśród lekarzy, ale i wśród przedstawicieli organizacji pomagających kobietom cierpiącym na nowotwory lub zastanawiających się nad wykonaniem profilaktycznej mastektomii, która nie jest w Polsce refundowana.

Szanse na przeżycie młodych kobiet leczonych z powodu wcześnie zdiagnozowanego raka piersi są takie same jak u innych pacjentek onkologicznych niezależnie od tego, czy są one nosicielkami mutacji BRCA — udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Southampton. Uczeni wykazali, że w przypadku osób z wadliwymi genami podwójna mastektomia po rozpoznaniu raka piersi nie miała wpływu na statystyki przeżywalności w ciągu dwóch, pięciu, a nawet dziesięciu lat od operacji.

Zobacz także

Darmowa mastektomia czy... darmowe testy genetyczne?

Profilaktyczny zabieg wypromowany na całym świecie za pośrednictwem Angeliny Jolie w niektórych przypadkach może być mniej zasadny, niż sądzono do tej pory. Dużo większe znaczenie mogą mieć za to testy genetyczne, którym według brytyjskich lekarzy z Queen Mary University of London powinny być poddawane wszystkie kobiety w ramach profilaktyki antynowotworowej. Szczegółowe wyliczenia (opublikowane na łamach Journal of the National Cancer Institute i cytowane przez BBC) wskazują, że gdyby z tego rodzaju badań skorzystały same Brytyjki, udałoby się zapobiec 64,5 tys. przypadków raka piersi i 17,5 tys. raka jajnika. Mogłoby to uratować życie około 12,3 tys. kobiet, które przedwcześnie umierają z powodu tego typu nowotworów.

Zobacz także

Na wyniki najnowszych badań dotyczących mutacji BRCA nie pozostały także obojętne organizacje pomagające kobietom walczącym z nowotworami. 

Prezentujemy stanowisko Fundacji OmeaLife w tej sprawie:

Jesteśmy organizacją pacjencką reprezentującą głos młodych kobiet chorujących na raka piersi w Polsce a w tym dużej grupy Pań z mutacjami w genie. Aktualnie zabiegamy w Ministerstwie Zdrowia o refundację profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją.

Wnioski z badania opublikowanego w "The Lancet Oncology", wskazują że:

„Pacjenci z mutacją BRCA, u których wcześnie zdiagnozowano raka piersi mają taki sam czas przeżycia jak pacjentki bez mutacji. Chore z potrójnie ujemnym rakiem piersi i mutacją BRCA mogą mieć lepsze rokowania niż pacjentki bez mutacji przez pierwsze kilka lat. Decyzje dotyczące terminu usunięcia profilaktycznie drugiej piersi powinny uwzględniać rokowanie pacjenta związane z pierwszą chorobą nowotworową i jego preferencjami.”

W prezentowanym badaniu nie podważa się znaczenia genu BRCA będącego czynnikiem podnoszącym ryzyko zachorowania. Decyzje o profilaktycznej mastektomii drugiej piersi uzależnia się od rokowań związanych z chorobą, która już wystąpiła oraz preferencji pacjentki. Oznacza to, że czasem ryzyko nawrotu może być znacznie większe niż prawdopodobieństwo ponownego zachorowania. Mimo to zawsze bierze się pod uwagę preferencje pacjentki.  Zaleca się również usunięcie jajników z jajowodami uwzględniając wiek pacjentki oraz jej sytuacje życiową związana np. planowanym posiadaniem dzieci. Profilaktyczna mastektomia oraz adneksektomia może nieść za sobą konsekwencje obniżenia komfortu życia ale aktualnie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rakowi piersi i jajnika u nosicielek mutacji wysokiego ryzyka.

Konieczność podejmowania decyzji o prewencyjnych zabiegach obniżające ryzyko zachorowania jest bardzo trudną decyzją dla pacjentów i  często wymaga wsparcia merytorycznego i psychologicznego. Nasza fundacja zapewnia je dzięki współpracy z onkologami, chirurgami, psychologami oraz fejsbukową grupą wsparcia Abaniko.

Fundacja OmeaLife

Zagłosuj

Czy profilaktyczna mastektomia powinna być w Polsce refundowana?

Liczba głosów:

Profilaktyczna mastektomia za darmo w Polsce?

Szacuje się, że w Polsce jest około 100 tys. kobiet obciążonych mutacją genów BRCA1 i BRCA2. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami nie mają one możliwości wykonania profilaktycznej mastektomii lub profilaktycznego usunięcia jajników i jajowodów za darmo. Takie zabiegi w naszym kraju nie są refundowane.

Katarzyna Stachowicz z Inicjatywy Pokonaj Raka Piersi po wykonaniu testów genetycznych potwierdzających, że jest nosicielką mutacji BRCA, zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię w Niemczech. Za zabieg zapłaciła z prywatnych pieniędzy, mimo że odprowadza składki na ubezpieczenie w Polsce. W momencie wykonywania operacji za granicą wiedziała już, że ma zdiagnozowane wczesne stadium raka piersi.

— Ten problem dotknął mnie osobiście, ale ze względu na to, że wiem, jak wiele kobiet ma taką mutację, podjęłam działania, by wprowadzono refundację zabiegu podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją — tłumaczy Katarzyna Stachowicz. To właśnie ona jest inicjatorką petycji w sprawie refundacji zabiegu podskórnej profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcji piersi, pod którą podpisali się uczestnicy konferencji „Pokonaj Raka Piersi”, a także lekarze i parlamentarzyści ze Śląska.

Zrzut ekranu 2018-01-24 o 19.22.45

Petycja ma być przekazana ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu 6 lutego podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. zdrowia publicznego.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π