Czy powtórna infekcja koronawirusem jest możliwa? Badacze mają odpowiedź

21.03.2020 15:33
Powtórna infekcja a koronawirus
fot. Shutterstock

Powtórna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 nie jest możliwa u makaków królewskich. U tych zwierząt wytwarzają się przeciwciała, które skutecznie chronią je przed powtórnym zakażeniem. Czy ludzie też potrafią się chronić przed powtórną infekcją? Badacze są pewni, że tak. 

Genom makaków i ludzi jest bardzo podobny. Zwykle doświadczenia z udziałem obu tych gatunków dają podobne wyniki.

To wiadomość, która daje nadzieję, bo wcześniej informacje płynące z Chin sugerowały, że dochodziło do powtórnego zakażenia pacjentów wypuszczonych po wyzdrowieniu ze szpitali w Chinach.

Czy te doniesienia były efektem błędnej diagnozy? Tego dowiemy się pewnie za jakiś czas. Gdy naukowcy przeprowadzą dalsze doświadczenia, potwierdzające dotychczasowe ustalenia.

Jeśli informacja o tym, że ludzie, podobnie jak makaki, potrafią wytwarzać przeciwciała potwierdzi się, będzie to świadczyło, o tym, że Chińczycy zdołali opanować epidemię. Wytworzone przez organizmy przeciwciała skutecznie ochronią je przed nawrotem choroby.

Wirus SARS-CoV-2 nie został jeszcze dokładnie zbadany. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego zarówno o wirusie, jak i o chorobie, którą wywołuje (COVID-19).

Czy te odkrycia pomogą w opracowaniu skutecznej szczepionki?

Badanie przeprowadzili chińscy naukowcy, a jego wyniki opublikowano na portalu bioRxive.org prowadzonym przez Cold Spring Harbor Laboratory, instytucję badawczą non-profit.

Informacja o tym badaniu zostały rozpowszechniona przez użytkowników Twittera, m.in. Krzysztofa Łandę, wiceministra zdrowia w latach 2015-2017. W swoim poście napisał: - Nie ma reinfekcji koronawirusem, a więc jednak przeciwciała wytworzone u ozdrowieńców skutecznie zapobiegają ponownemu zakażeniu. 

Źródło: Twitter