Zamknij

Pierwsza na świecie chimera człowieka i świni. Przełom w medycynie?

Monika Piorun
30.01.2017 14:30
Pierwsza na świecie chimera człowieka i świni. Przełom w medycynie?

Zanim naukowcy wyhodują w organizmach świń ludzkie organy, które będą się nadawały do przeszczepów, minie jeszcze pewnie sporo czasu, ale na razie w Instytucie Salka w Kalifornii udało się stworzyć międzygatunkową hybrydę, o jakiej wcześniej można było dyskutować tylko w kategoriach science fiction.

Choć od kilku miesięcy Amerykanie donosili o kontrowersyjnym projekcie badawczym polegającym na umieszczeniu w ciele świni ludzkich komórek, to dopiero teraz udało się im wcielić w życie śmiały plan połączenia dwóch różnych organizmów.

Prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte ogłosił, że jego zespół wszczepił 0,001 proc. ludzkich tkanek do zarodka świni, który został następnie implantowany do macicy lochy. Embrion posiadający DNA dwóch różnych gatunków jest pierwszym na świecie tego typu tworem, w którym udało się z powodzeniem zamieścić komórki człowieka.

Międzygatunkowe chimery - przyszłość transplantologii?

Zrzut ekranu 2017-01-30 o 14.12.56
fot. Salk Institute for Biological Studies

Wprawdzie już wcześniej naukowcy z Instytutu Salka wyhodowali z komórek macierzystych trzustkę szczura a po pewnym czasie umieścili ją w myszy, to jednak nigdy nie sprawdzono, czy ten mechanizm można zastosować także z materiałem pochodzącym od człowieka.

Zobacz także

Na łamach prestiżowego czasopisma "Cell" opisano wyniki badań, z których wynika, że po 28 dniach eksperymentu z ponad 2 tys. ludzkich zarodków umieszczonych w ciele świni rozwinęło się zaledwie 186.

Mimo sporych różnic, DNA świni jest w 94 proc. zgodne z DNA człowieka. Na dodatek wiele narządów wewnętrznych ma podobny wymiar a ich rozwój trwa krócej niż u ludzi, co można by wykorzystać np. na etapie hodowania organów na potrzeby transplantologii.

Jak donoszą naukowcy, badania zostały sfinansowane z prywatnych źródeł, ponieważ testy dotyczące międzygatunkowych chimer prowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych zostały przerwane z powodów etycznych.

Tak wygląda pierwszy na świecie embrion powstały z połączenia ludzkich tkanek z organizmem świni

Zrzut ekranu 2017-01-30 o 12.29.47
fot. Salk Institute
Zagłosuj

Czy uważasz, że tworzenie międzygatunkowych chimer na potrzeby transplantologii jest etyczne?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π