Zamknij

Fontanna miejska zastępuje basen. Czy taka kąpiel jest bezpieczna?

27.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:42

W fontannach miejskich co roku kąpią się dzieci, gdy temperatura osiąga wysokie temperatury. Rodzice wychodzą z założenia: "Nic im się nie stanie", zdejmują dziecku buty, ubranie i pozwalają na chwilę "beztroski". Nie zdają sobie sprawę z tego, że jakość wody w fontannach nie jest w żaden sposób monitorowana. A to niejedyne zagrożenie. Beata Kosiorek-Nalewajek, dermatolog Centrum Medyczne Babka Medica i ekspert portalu ZnanyLekarz, opowiedziała, jakie niesie to zagrożenia dla dziecka.

Fontanna miejska zastępuje basen. Czy taka kąpiel jest bezpieczna?
fot. Kąpiel w fontannie to wykroczenie

Kąpiel w fontannie grozi chorobami

Sytuacja z ostatnich upalnych dni - na Polach Mokotowskich fontanna zastępują basen - fontanna zastępuje basen otwarty, dzieci kąpią się razem z psami. Niestety, nikt nie reaguje... Kąpiel w fontannie zrobiono atrakcją dnia. Podobne sytuacje widziałam przy centrach handlowych. Im wyższa temperatura, tym większe tłumy. Co warto powinien wiedzieć, każdy rodzic, zanim pozwoli kąpać się dziecku w fontannie? 

Kąpiel w zbiornikach wodnych typu fontanny może być niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci. Przede wszystkim, woda w nich nie jest kontrolowana i badana przez Sanepid. Krąży w obiegu zamkniętym więc po pewnym czasie, szczególnie w letnich, wysokich temperaturach mogą rozwijać się w niej różne drobnoustroje - szczególnie bakterie, grzyby, glony. Warto pamiętać, że źródłem tych zanieczyszczeń są psy, koty, ptaki oraz inni ludzie - mówi Beata Kosiorek-Nalewajek, dermatolog Centrum Medyczne Babka Medica i ekspert portalu ZnanyLekarz.

Specjalistka wymienia, jakie choroby może wywołać kąpanie się w fontannie. Najczęściej w fontannach bawią się dzieci, a ich skóra jest bardziej wrażliwa na infekcje i podrażnienia. Po takiej kąpieli mogą wystąpić zakażenia bakteryjne skóry, grzybice, zapalenia spojówek, jak również zakażenia ogólnoustrojowe - zapalenia płuc (legionelloza), zatrucia pokarmowe czy zapalenia układu moczowego.

Bądźmy zatem świadomymi rodzicami i wybierajmy zatem inne miejsca na schłodzenie się w mieście niż publiczne fontanny. Obrazek, gdzie szczęśliwe dzieci kąpie się, często przez długie godziny w takich zbiornikach wodnych, może i jest ładny, ale na pewno niedobry dla naszego zdrowia.