Czy do Europy dotarła druga fala pandemii? WHO jest bardzo zaniepokojone

25.06.2020
Aktualizacja: 25.06.2020 18:06
Druga fala pandemii
fot. Shutterstock

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. W niektórych krajach europejskich wzrósł tygodniowy oraz dzień przyrost zakażeń tym patogenem. WHO jest tym stanem zaniepokojone. Co możemy zrobić, by zminimalizować liczbę zachorowań?

W ubiegłym tygodniu w Europie odnotowano największy tygodniowy przyrost zakażeń koronawirusa od czasów poluzowania restrykcji, a w 11 krajach zauważono znaczący wzrost wskaźnika reprodukcji wirusa. Codziennie w Europie pojawia się około 20 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a umiera z powodu COVID-19 ponad 700 osób.

– Ponowny wzrost zakażeń w Europie jest bardzo niepokojący i grozi przeciążeniem szpitali – uważa Hans Kluge, dyrektor ds. Europy w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego zdaniem, systemy opieki zdrowotnej w Europie są już przeciążone i nawrót epidemii pogorszyłby bardzo i tak już trudną sytuację. Niestety nie wymienił naw tych krajów, możemy się jedynie domyślać, że chodzi m.in. o Wielką Brytanię, Portugalię, Polskę.

Na całym świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zarażonych jest 9 467 008 (dane z 25.06.2020), z czego najwięcej jest w Stanach Zjednoczonych – 2 382 134 osoby, w Brazylii – 1 188 631 osób, Rosji – 613 148 osób, a także w Indiach – 473 105 osób oraz Wielkiej Brytanii – 308 337 osób.
W samej Europie najwięcej zarażonych jest we wspomnianej powyżej Wielkiej Brytanii, a także Hiszpanii – 247 086 osób, we Włoszech – 239 410 osób, Francji – 197 885 osób oraz Niemczech – 193 291 osób.

W przyszłym tygodniu – zdaniem szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa – liczba zarażonych na całym świecie przekroczy 10 mln, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnie ponad 500 tys. osób.

Co można zrobić, by zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2?

Sytuacja wymaga szybkich i konkretnych działań. Oczywiście – biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną – żaden rząd nie wprowadzi tak surowych restrykcji, jak to było przy pierwszej fali pandemii koronawirusa. Jednak my sami możemy wesprzeć rząd swoimi działaniami. Możesz je wdrożyć od zaraz.

1. Zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych oraz tam, gdzie jest spore skupisko ludzi

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, nawet podczas zwykłej rozmowy, a także podczas kichania lub kasłania. Dlatego podczas spotkań z osobami, w którymi na co dzień nie mieszkasz, zasłaniaj usta i nos. Maseczkę lub przyłbicę zakładaj wchodząc m.in. do sklepu, do galerii, toalety publicznej, do komunikacji miejskiej, a także stojąc na przystanku lub w miejscu, gdzie zgromadzonych jest kilka osób. Te obostrzenia nie mają na celu utrudnienia ci życia, ale ochronę życia, twojego i twoich najbliższych. Bardzo wiele osób przechodzi COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, bezobjawowo. Mogą zarażać innych, nawet o tym nie wiedząc. Niech brak objawów nie uśpi twojej czujności.

Zobacz więcej: Bezobjawowe przypadki COVID-19: czy są groźne, ile ich może być na świecie 

2. Zachowaj odpowiedni dystans społeczny

Unikaj zatłoczonych miejsc, a jeśli musisz w nich przebywać (np. w sklepie), staraj się zachować odpowiedni dystans. Podczas rozmowy z przypadkowo spotkanymi znajomymi staraj się rozmawiać zachowując odstęp przynajmniej 2 metrów. Unikaj pomieszczeń zamkniętych (np. wind). Jak udowodniono, podczas rozmowy aerozole wydostające się z ust mogą przemieszczać się nawet na odległość 2 metrów. Jeśli znajduje się w nich koronawirus, ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie.

Sprawdź: Koronawirus: jak uniknąć zakażenia? 5 sposobów 

3. Myj i dezynfekuj często dłonie

Osłonka chroniąca koronawirusa SARS-CoV-2 rozpuszcza się w mydle, dlatego warto często myć dłonie. Nawet jeśli dotkniemy powierzchni, na której znajdują się aktywne wirusy, to myjąc długo (co najmniej przez 30 sekund) i dokładnie dłonie minimalizujemy ryzyko zarażenia. Jeśli nie masz dostępu do mydła, przynajmniej zdezynfekuj dłonie preparatem, w którego skład wchodzi wysokoprocentowy alkohol. Myj ręce od razu po wejście do domu lub biura.

Polecamy: Jak prawidłowo myć ręce, aby zabić wszystkie zarazki? Zobacz, jak robią to lekarze 

4. Często myj i dezynfekuj powierzchnie, z jakich korzystasz lub jakich dotykasz

Koronawirus może przetrwać przez kilka godzin na niektórych powierzchniach, np. na klamce (gdy ktoś kichnie w dłoń, a potem złapie za klamkę), na stole, na włącznikach światła, telefonach komórkowych. Lista takich powierzchni i przedmiotów jest długa. Dlatego tak często, jak to możliwe, dezynfekuj je, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

5. Śledź na bieżąco sytuację pandemiczną w twojej okolicy

Jeśli okaże się, że w twojej okolicy pojawiły się ogniska zakażeń, zachowaj szczególną ostrożność. To może uchronić cię przed zarażeniem. Zasłaniaj usta i nos, myj i dezynfekuj dłonie, unikaj dużych skupisk ludzkich.
Sporządź plan na wypadek zakażenia, tak, aby ta sytuacja cię nie zaskoczyła. Przygotuj kontakty do osób, które w przypadku ewentualnej kwarantanny, wesprą cię np. robiąc ci zakupy czy wyrzucając śmieci, a jeśli mieszkasz samotnie będą wraz z tobą (zdalnie) monitorować twój stan zdrowia i zauważą ewentualne jego pogorszenia.

Ważna informacja

Pamiętaj, Twoje życie i życie twoich bliskich, zależy od przestrzegania wytycznych służb sanitarnych.

Źródło: PAP/sciencealert.com