Czy Korwin-Mikke miał rację? Która płeć jest inteligentniejsza?

Monika Piorun
10.03.2017 21:11
Czy Korwin-Mikke miał rację? Która płeć jest inteligentniejsza?
fot. Czy Korwin-Mikke miał rację? Która płeć jest inteligentniejsza?

Czy da się ustalić, kto jest inteligentniejszy - kobiety czy mężczyźni? Na pewno nie na podstawie wniosków, którymi europoseł z Polski zaszokował Wielką Brytanię. Nie wszyscy panowie to nieudacznicy i złodzieje, choć można by tak sądzić np. po ilości bezdomnych lub więźniów w zakładach karnych. Jak nie popaść w absurd w stylu JKM?

Janusz Korwin-Mikke - doskonale znany Polakom ze swoich kontrowersyjnych poglądów niemal na każdy temat - robi zaskakująco wiele, żeby zasłużyć sobie na miano europejskiej wersji "Borata". Niestety różnica między nim a sympatycznym bohaterem z Kazachstanu polega na tym, że w odróżnieniu od Sachy Barona Cohena wcielającego się w przybysza ze Wschodu, nie jest on komikiem a postacią autentyczną, która mówi śmiertelnie poważnie o tym, że panie zarabiają mniej niż panowie, bo są... niższe i osiągają gorzej radzą sobie np. na olimpiadach z fizyki (choć dla wielu brzmi całkiem komicznie).

Zobacz także

Kiedy prowadzący program śniadaniowy "Good Morning Britain" Piers Morgan usłyszał, z jaką swadą europoseł wypowiada się na temat inteligencji kobiet, prezenter uznał, że polski polityk jest "najlepszą reklamą Brexitu, jaką kiedykolwiek widział". Dziennikarz nie wahał się nawet nazwać swojego gościa "szowinistyczną świnią". Zażenowania nie kryła też Susanna Reid, oburzona opiniami naszego rodaka na temat kobiecego IQ.

Przeczytaj: Brytyjski dziennikarz zwyzywał Korwina-Mikke

Podczas rozmowy w porannym paśmie ITV, która miała miejsce nomen omen w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Korwin-Mikke wielokrotnie powoływał się na wyniki badań naukowych, mających rzekomo wskazywać na to, że kobiety są mniej inteligentne niż mężczyźni. Spróbujmy zatem sprawdzić, na jakiej podstawie poseł opiera swoje zdanie na temat zdolności umysłowych pań.

Czy mężczyźni są inteligentniejsi niż kobiety?

chess-1483735_1920
fot. klimkin, pixaby.com, CC0 Public Domain

Swoją tezę o tym, że panie są mniej inteligentne niż panowie Janusz Korwin-Mikke opiera m.in. na tym, że kobiet na próżno szukać w pierwszej setce najlepszych szachistów na świecie (co jest zgodne z prawdą) lub niemal nie liczą się w starciu z mężczyznami podczas olimpiad z fizyki i rzadziej przyznaje się im Nagrodę Nobla.

Zobacz także

Od wielu lat płeć piękna osiąga gorsze wyniki podczas testu matematycznego SAT, do którego musi podejść każdy amerykański uczeń. Według statystyk dziewczyny rzeczywiście radzą sobie w tym przypadku nieco gorzej, ale od 1972 roku różnica w wynikach nie przekroczyła rzędu 7-8 proc., choć rzeczywiście wśród zdobywców najwyższych wyników jest aż 4 razy więcej nastolatków niż ich koleżanek.

Większość uznanych na świecie fizyków, których prace są cytowane w prestiżowych magazynach naukowych to również mężczyźni. Wśród profesorów specjalizujących się w tej dziedzinie na najbardziej znanych amerykańskich uczelniach aż 93 proc. stanowią panowie. Podobne statystyki można zaobserwować pewnie jeszcze na wielu innych polach, ale czy od razu oznacza to, że skoro wśród najwybitniejszych jednostek w wybranych obszarach nauki znajdują się głównie mężczyźni, to automatycznie kobiety można klasyfikować jako mniej inteligentne jednostki?

Problem polega na tym, że inteligencja nie zawsze ma wiele wspólnego z naszym IQ. Jak to możliwe?

Zobacz także

Wszystko zależy od tego, na jakim rodzaju inteligencji się skupimy. Badacze stale odnajdują nowe typy naszych wrodzonych predyspozycji do radzenia sobie z różnymi obszarami wiedzy lub relacji społecznych. Różne testy mogą dawać zupełnie odmienne wyniki, ponieważ są układane w taki sposób, by mierzyć tylko określony zestaw naszych umiejętności, pomijając te, które według danego autora badania, są nieistotne. 

Wyniki testów przeprowadzonych wśród ponad 175 tys. nastolatków z Wielkiej Brytanii wskazują, że nie ma istotnych różnic pomiędzy płciami. Międzynarodowe badania PISA wykazały z kolei, że 15-latkowie radzą sobie nieco lepiej z matematyką i mają trochę lepiej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenno-wizualną, zaś dziewczynki biją ich na głowę w czytaniu ze zrozumieniem.

Zagłosuj

Czy zgadzasz się ze zdaniem Janusza Korwina-Mikke na temat kobiecej inteligencji?

Liczba głosów:

Płeć IQ, czyli walka pomiędzy wariatami i średniaczkami

cranium-2099128_1280
fot. pixaby.com, CC0 Public domain

Zobacz także

Na dysproporcje pomiędzy zdolnością do rozumowania poszczególnych płci niemały wpływ miała ewolucja. Choć na świecie pojawiło się wiele badań wskazujących na to, że dominujący wpływ na dziedziczenie inteligencji miały nasze matki, to jednak nadal kwestia ustalenia, która płeć jest inteligentniejsza, wydaje się niemożliwa do rozstrzygnięcia. Dlaczego?

Można przypuszczać, że wynika to z naszych zdolności reprodukcyjnych. Każdy samiec ma wrodzoną chęć popisywania się, by zasłużyć sobie na uwagę potencjalnej partnerki i przedłużyć gatunek. Janusz Korwin-Mikke musi zdawać sobie z tego doskonale sprawę, skoro jest ojcem 8 dzieci z 4 różnymi kobietami. Dominacja mężczyzn w różnych dziedzinach może wynikać nie tylko z ich naturalnych zdolności, pasji, szczęścia i ogromu pracy włożonego w osiągnięcie upragnionego celu, ale także z udowodnienia płci przeciwnej, że nadaje się na partnera, ojca i "przywódcę stada". Żeby dopiąć swego panowie są w stanie popełnić czyny, które graniczą z "wariactwem", zupełnie absurdalnym, ale jednocześnie bardzo atrakcyjnym dla przeciwnej płci.

Kobieta jako potencjalna matka, od zarania dziejów szuka takich cech u mężczyzny, które z biologicznego punktu zapewnią jej najwięcej korzyści i pozwolą potomstwu na przetrwanie. Nie może sobie pozwolić na takie radykalne zachowania jak jej partner, by nie narazić na niebezpieczeństwo własne dzieci. Czy to dlatego wśród pań najwięcej jest "średniaczek"? Trudniej im uzyskać dominującą pozycję w społeczeństwie, ale jednocześnie dużo rzadziej znajdują się na społecznym "dnie".

Zagłosuj

Która płeć według Ciebie jest inteligentniejsza?

Liczba głosów:

Baby są jakieś inne...

Zobacz także

Mimo że panie uważa się za słabsze psychicznie, to popełniają one zdecydowanie mniej samobójstw, a pod względem długości życia zdecydowanie wyprzedzają panów. W Polsce kobiety żyją średnio niemal o dekadę dłużej niż mężczyźni. Rzadziej giną śmiercią tragiczną, nie wdają się w bójki i unikają sytuacji ekstremalnych. 

Większość kobiet nigdy nie pozwoli sobie na to, by być bezdomną lub wylądować w więzieniu. Przestępstwa i czyny kryminalne są popełniane niemal wyłącznie przez mężczyzn. 

Janusz Korwin-Mikke ma sporo racji przyznając, że kobiety są mądrzejsze od mężczyzn. Większość z nich nie jest na tyle "głupich", by pozwolić sobie na szaleństwa, które mogą się dla nich skończyć tragicznie. Wnioski, które polityk wyciąga na podstawie podawanych przez siebie przykładów, kierują nas w stronę absurdów - bardzo ciekawych podczas akademickich dyskusji - ale zupełnie nieprzystających do obecnych realiów.

Zakochany w klimacie rodem z przełomu XIX i XX stulecia europoseł naraża się więc na śmieszność tłumacząc, że skoro panie są mniejsze, niższe i mniej silne niż mężczyźni, to racjonalne jest oferowanie im niższych pensji, choć wśród naszych prapradziadów z czasów sprzed epoki internetu, takie wyjaśnienie z pewnością nie zdziwiłoby nawet samej brytyjskiej królowej...

Zagłosuj

Czy kobiety powinny zarabiać tyle samo co mężczyźni?

Liczba głosów:

Zobacz reakcję Annie Lennox na słowa Janusza Korwina-Mikke o kobietach!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
- Jak pan może mówić, że kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn, skoro sam brzmi Pan tak niewiarygodnie głupio - zapytał polskiego eurodeputowanego Piers Morgan. - To Pan jest idiotą, który nie wierzy w naukę - odparł Korwin-Mikke. Annie Lennox, którą poproszono o skomentowanie wystąpienia Polaka, mogła jedynie roześmiać się z całej sytuacji. Artystka podkreśliła jednak, że jest zszokowana tym, że polityk mówi zupełnie poważnie.

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π