Uwaga na czeskie dziki! Ich mięso może być radioaktywne

Monika Piorun
20.01.2017 13:16
Uwaga na czeskie dziki! Ich mięso może być radioaktywne
fot. Uwaga na czeskie dziki! Ich mięso może być radioaktywne!

Czeska Państwowa Agencja Weterynaryjna ostrzega, że dziki pochodzące z południowo-zachodniej części kraju mogą być napromieniowane cezem pochodzącym z grzybów, którymi się na co dzień żywią zwierzęta. Spożywanie ich mięsa może szkodzić zdrowiu, ponieważ pierwiastek ten nie przestał być radioaktywny od czasu katastrofy w Czarnobylu. 

Zobacz także

Mimo że wybuch w elektrowni atomowej na Ukrainie miał miejsce prawie 31 lat temu, to jednak nadal można odczuwać jego negatywne skutki. Czeskie władze alarmują, że nawet połowa dzików przemieszczających się w okolicach Parku Narodowego Szumawa - pasma górskiego na pograniczu czesko-niemieckim - wciąż ma znamiona napromieniowania.

Wszystko przez to, że zwierzęta te żywią się głównie grzybami chłonącymi z gleby cez, którego czas połowicznego rozpadu wynosi ponad 30 lat. Choć od katastrofy w Czarnobylu minęły już ponad 3 dekady, to jednak opad radioaktywny rozprzestrzeniał się jeszcze przez długi czas, dlatego w niektórych przypadkach może być nadal niebezpieczny. Zagrożenie jest realne, ponieważ koła łowieckie i myśliwi (także pochodzący z Polski) często polują na dziki.

Państwowa Agencja Weterynaryjna w Czechach ostrzega, że spożywanie nawet niewielkich ilości mięsa pochodzącego od dzików z tego terenu może być szkodliwe dla zdrowia.

Zobacz także

Mimo że niebezpieczeństwo może pojawić się dopiero w przypadku nagromadzenia sporej ilości cezu w organizmie, to pierwiastek ten może przyczyniać się do wielu poważnych chorób a nawet nowotworów.

Na razie ma doniesień o podobnych przypadkach wśród polskich dzików. Dokucza im jednak inny problem. Knury z pogranicza polsko-białoruskiego cierpią na Afrykański Pomór Świń. Od początku stycznia 2017 wirus ASF został stwierdzony wśród 9 zwierząt w powiecie bielskim.

źródło: The Associated Press
Zagłosuj

Czy jadasz dziczyznę?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π