Zamknij

"Czarny grzyb" u pacjentów z COVID-19 w kolejnym kraju

16.06.2021 09:35
Czarny grzyb u pacjentów z COVID-19
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

"Czarny grzyb", atakujący pacjentów z koronawirusem w Indiach, pojawił się w kolejnym kraju. Zakażonych jest trzech pacjentów.

"Czarny grzyb" to naturalnie występujący w środowisku grzyb, wywołujący groźną chorobę murkomykozę. Infekcji ulegają zwykle osoby o osłabionej odporności, np. leczone sterydami, a także cukrzycy. Grzybica najczęściej rozwija się w zatokach i nosie, lecz może także atakować mózg i oczy. Nawet połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.

Czarny grzyb u pacjentów z COVID-19

"Czarny grzyb" w trakcie pandemii COVID-19 pojawił się u ozdrowieńców w Indiach w maju 2021 roku. Jako możliwą przyczynę lekarze wskazywali leczenie sterydami.

ZOBACZ: Groźna infekcja atakuje ozdrowieńców. Ludzie tracą wzrok i umierają

Teraz o trzech przypadkach murkomykozy poinformowało Ministerstwo Zdrowia Omanu. Są to pierwsze znane przypadki mukormykozy u pacjentów z COVID-19 na Półwyspie Arabskim. Nie wiadomo, w jakim stanie znajdują się pacjenci.

W ostatnich miesiącach pojedyncze przypadki murkomykozy zgłosiły Egipt, Iran, Irak, Chile, Brazylia i Meksyk.

Zalecane środki ostrożności przeciwko zakażeniu obejmują głównie noszenie maski i zakrywanie całego ciała podczas pracy w ogrodzie, ponieważ grupa grzybów związanych z mukormykozą jest powszechnie spotykana w glebie i gnijącym materiale organicznym.

Źródło: PAP