Czarny Protest Transplantacji z powodu drastycznych podwyżek cen leków

Monika Piorun
12.05.2017 11:56
Czarny Protest Transplantacji z powodu drastycznych podwyżek cen leków
fot. Polska Press/East News/Facebook

12 maja w samo południe przed Sejmem będą protestować pacjenci oburzeni drastycznymi podwyżkami cen leków immunosupresyjnych zapobiegających odrzutom przeszczepionych organów. Niektóre z preparatów niezbędnych dla 15 tys. chorych będą droższe nawet o ponad tysiąc złotych! 

Po zmianach na liście leków refundowanych, które weszły w życie 1 maja, doszło do ogromnych zmian dla 15 tys. Polaków po transplantacji. Dzieci, dorośli i osoby starsze, które otrzymały nowe organy, będą musieli zapłacić dużo więcej za leki, bez których nie mogą normalnie funkcjonować. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ceny niektórych preparatów wzrosną od 3 zł do ponad 1300 zł!

Zmiany cen niektórych leków immunosupresyjnych od 1 maja 2017 roku:

  • Valcyte (60 tab.)  stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 1327,15 zł
  • Ceglar (60 tab.) stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 1057,82 zł
  • Myfortic 360 mg (120 tab.) stara cena: 91,83 zł, nowa cena: 302,11 zł
  • Myfortic 180 mg (120 tab.) stara cena: 53,76 zł, nowa cena: 158,89 zł
  • CellCept 500 mg (50 tab.) stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 67,79 zł

Śmiertelnie niebezpieczne... podwyżki!

Pacjenci, którym przeszczepiono organy, muszą przyjmować takie preparaty do końca życia. Problem ten dotyczy też osób oczekujących na transplantację, którzy często cierpią na wiele innych chorób współistniejących. Nierzadko pozostają oni całkowicie niezdolni do pracy, utrzymują się z rent lub wymagają stałej opieki. Tak drastyczne podwyżki są dla nich nie do zaakceptowania. Traktują je niemal jak wyrok śmierci. 

W kwietniu Ruch na Rzecz Pacjentów skierował do ministra Radziwiłła list otwarty, na który dotąd - mimo nalegań chorych i ich rodzin - nie została udzielona żadna oficjalna odpowiedź.

Szef resortu zdrowia uważa, że obawy chorych nie mają żadnych podstaw, ponieważ osoby po transplantacji mogą korzystać z tańszych zamienników leków:

Leki, które wprowadzamy jako odpowiedniki,  są równie skuteczne i równie bezpieczne. Pacjenci, zwłaszcza pacjenci ciężko chorzy, nie lubią takich zmian.

Dla pacjentów to czysty absurd, ponieważ zmiana dotychczas stosowanych leków wymaga od nich często dodatkowych badań czy pobytu w szpitalu. Decydując się na inne preparaty ryzykują własnym życiem - nie ma gwarancji, że przeszczepiony organ źle zareaguje na nowe środki, co spowoduje kolejne komplikacje.

- To może być śmiertelnie niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych. Leki zapobiegające odrzutom organów muszą też przecież brać dzieci - tłumaczą zatroskani rodzice. Od początku maja spory kłopot, bo sprostanie astronomicznym podwyżkom leków, jest dla nich nie lada wyzwaniem. W liście otwartym do ministra Radziwiłła tłumaczą, że:

W krajach Unii Europejskiej chorzy nie ponoszą kosztów zakupu leków immunosupresyjnych lub płacą niewielkie kwoty ryczałtowe. Skoro jesteśmy w gronie tych państw, domagamy się podobnego traktowania i przez nasz kraj oraz dostępności do nowoczesnych terapii i leków najnowszej generacji, jeśli są takie medyczne wskazania. Dlaczego ktoś postanowił ponownie nas skrzywdzić? Czy tak powinno wyglądać życie chorych?

W przyszłym tygodniu sprawą drastycznych podwyżek leków immunosupresyjnych ma zająć się sejmowa komisja zdrowia. Dziś pod Sejmem będą protestować wszyscy, których oburza kontrowersyjna decyzja ministerstwa.

Zrzut ekranu 2017-05-12 o 09.52.22
Zagłosuj

Czy popierasz protest przeciwko podwyżkom cen leków immunosupresyjnych?

Liczba głosów:

List Ruchu na Rzecz Pacjentów do ministra Radziwiłła

"1 maja 2017 roku obowiązywać zacznie zmieniona lista leków refundowanych. Wśród tych zmian, dotyczących odpłatności za leki przez pacjenta, znalazły się m.in. preparaty immunosupresyjne.

Pacjenci po transplantacji narządu lub narządów są zaniepokojeni najnowszą opublikowaną listą leków refundowanych. Propozycje drastycznych zmian cen są nie do przyjęcia, sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Jesteśmy niezbyt liczną grupą chorych. W Polsce żyje około 15 tysięcy osób z przeszczepionym narządem. Z tego powodu jest nam też trudniej zwrócić uwagę opinii publicznej.

Poprzednia napięta sytuacja miała miejsce na przełomie lat 2015/2016, kiedy to podwyżki cen objęły... dotychczasowe leki immunosupresyjne. Zaproponowano tzw. zamienniki, w tamtym czasie niedostępne lub nieznane. Niektóre ośrodki transplantacyjne próbowały wprowadzić te preparaty po ich pojawieniu się, natomiast skutki były indywidualne.

Wielu chorych ich nie tolerowało i dalsze leczenie musiało przebiegać na bazie poprzednich, oryginalnych leków, już wtedy bardzo drogich. Tym razem sytuacja jest nieco inna. Kwoty, jakie musielibyśmy przeznaczać na zakup leków podtrzymujących funkcjonowanie narządu, a co za tym idzie życia, są astronomiczne. Sięgają od kilkuset do około tysiąca złotych miesięcznie.

Nie wszyscy czytający list otwarty wiedzą, że leki immunosupresyjne musimy przyjmować do końca życia narządu. Wielu pacjentów oczekujących na transplantację lub już po niej, cierpi na choroby współistniejące. To również wymaga nakładów finansowych – na leki i wizyty u specjalistów. Wiele osób jest niezdolnych do pracy, niektóre wymagają stałej opieki.

Idea transplantacji jest wielką zdobyczą współczesnej medycyny i najpiękniejszym darem człowieka dla drugiego człowieka. Należy jednak pamiętać, że te poważne i skomplikowane, wielogodzinne operacje są formą leczenia, a nie całkowitego wyleczenia. Dla nas to żyć lub nie, taki mamy wybór.

Nie zgadzamy się na takie traktowanie nas przez instytucje i osoby decydujące o polityce lekowej. Będziemy protestować, nagłaśniać i piętnować kolejne absurdalne decyzje.

Dodać należy, że w krajach Unii Europejskiej chorzy nie ponoszą kosztów zakupu leków immunosupresyjnych lub płacą niewielkie kwoty ryczałtowe.

Skoro jesteśmy w gronie tych państw, domagamy się podobnego traktowania i przez nasz kraj oraz dostępności do nowoczesnych terapii i leków najnowszej generacji, jeśli są takie medyczne wskazania.

Dlaczego ktoś postanowił ponownie nas skrzywdzić? Czy tak powinno wyglądać życie chorych?"

Zrzut ekranu 2017-05-12 o 11.52.44

______

zdrowie.radiozet.pl/π