Czarny Protest Transplantacji. Pacjenci walczą z drastycznymi podwyżkami leków

Monika Piorun
08.09.2017 15:15
Czarny Protest Transplantacji. Pacjenci walczą z drastycznymi podwyżkami leków
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Ceny leków dla chorych po transplantacjach w ciągu ostatniego roku wzrosły prawie tysiąckrotnie. Choć dla chorych są jedyną szansą na życie, resort zdrowia każe pacjentom korzystać z tańszych zamienników, które zdaniem wielu lekarzy grożą odrzuceniem przeszczepionych organów. 8 września pod budynkiem Ministerstwa protestowali chorzy i ich rodziny.

Choć resort zdrowia zapewnia, że pacjenci po przeszczepach mają zapewniony dostęp do odpowiednich terapii a polecane im leki generyczne są skuteczne, nie mogą się z tym zgodzić ani sami chorzy, ani ich rodziny ani lekarze, którzy zdają sobie sprawę z tego, że dla tej specyficznej grupy pacjentów taka decyzja władz stanowi niemal wyrok śmierci.

Paradoksy polskiej służby zdrowia

Gdy w budynku Ministerstwa Zdrowia przyznawano nagrody dla zasłużonych dawców przeszczepu, pod oknami gmachu przy ul. Miodowej trwał protest oburzonych drastycznymi podwyżkami leków immunosupresyjnych. Zmiany na liście leków refundowanych doprowadziły do tego, że za preparaty, za które jeszcze w kwietniu trzeba było płacić nieco ponad 3 zł, we wrześniu, po wejściu w życie nowych przepisów, kosztują już ponad 2,5 tys. zł. Dla osób, którym przeszczepiono np. szpik, nerki, serce, płuco, wątrobę czy rogówkę, taka cena za zaledwie jedno opakowanie preparatu zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionego organu jest niewyobrażalnie wysoka.

Zobacz także

Wyrok śmierci dla pacjentów po przeszczepach przez drastyczną podwyżkę cen leków

Zrzut ekranu 2017-09-08 o 14.36.14
fot. facebook.com/#CzarnyProtestTransplantacji

Jedna z uczestniczek pikiety, mama dziewczynki po przeszczepie - Danuta Grochot - przekonuje, że:

Walczymy o tańsze leki dla osób po przeszczepach – dla dorosłych i dla dzieciaków. (…) Nie poddamy się. Nie chcemy by nasi najbliżsi umarli przez zmianę cen leków i przyjmowanie nieprzebadanych leków generycznych.

Przeciwwirusowy lek Valcyte - podawany dzieciom w zawiesinie, a dorosłym w tabletkach - podrożał z 3,20 zł na ponad 2,4 tys. zł.

Inna z protestujących – pacjentka po przeszczepie serca Joanna Prorok - tłumaczy, że przed podwyżkami leki, które przyjmuje kosztowały 3,20 zł, teraz - ponad 60 zł za opakowanie.

Zobacz także

Tańsze zamienniki leków są nieskuteczne

Protestujący krytycznie wypowiadali się na temat istniejących zamienników drogich preparatów. 

- Nikt nam nie przedstawił badań potwierdzających ich skuteczność. Nie chcemy być królikami doświadczalnymi. Dlaczego mamy rezygnować z terapii, która jest dopasowana przechodząc na coś, co nie wiadomo, jakie będzie miało skutki. Poza tym, nie wszystkie leki mają tańsze zamienniki – mówili.

Protestujący przypominali, że przeciwko zmianom bezskutecznie protestowali w maju przed budynkiem Sejmu.

Dlaczego Polski nie stać na leki dla niewielkiej grupy chorych?

- Osób po przeszczepach jest w Polsce ok. 15 tys., nikt na nas nie zwraca uwagi – oceniła jedna z manifestujących.

Ministerstwo Zdrowia odnosząc się do postulatów protestujących pacjentów po przeszczepach wskazało, że priorytetem resortu jest:

Systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych technologii lekowych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi.

- Sztywne stanowisko niektórych producentów leków w zakresie utrzymywania cen na bardzo wysokim poziomie nie może ograniczać, czy wręcz uniemożliwiać działań Ministra Zdrowia w zakresie refundacji nowych, tańszych, równie skutecznych i bezpiecznych produktów, co pozwala zachować stabilność budżetu płatnika publicznego oraz rozszerzać katalog leków refundowanych o nowe technologie, które dotychczas nie były finansowane ze środków publicznych – przekazali urzędnicy.

Zobacz także

Wbrew zdaniu wielu lekarzy ministerstwo upiera się, że chorzy po przeszczepach mogą stosować tańsze zamienniki leków

Ministerstwo podkreśla, że podstawą dopuszczenia do obrotu leków generycznych były badania biorównoważności. - Ich wyniki dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że leki generyczne dostarczają do organizmu tę samą substancję czynną, w takiej samej ilości i czasie, jak leki referencyjne – wskazała rzeczniczka MZ Milena Kruszewska, dodając, że:

Szerzenie nieuzasadnionych zastrzeżeń wobec skuteczności czy bezpieczeństwa jakichkolwiek leków może skutkować rosnącym brakiem zaufania pacjentów i lekarzy, a tym samym obniżyć zapotrzebowanie na stosowanie leków, które w przypadku leków generycznych może zmniejszyć koszty terapii w systemie opieki zdrowotnej.

MZ zaznacza, że objęcie refundacją leków generycznych nie oznacza, że tzw. leki referencyjne przestały być finansowane.

- Zapewniam, że ewentualne kolejne wnioski o obniżenie urzędowych cen zbytu leków zostaną rozpatrzone, a kolejny wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, odzwierciedlający efekt negocjacji, będzie obowiązywał od 1 listopada 2017 r. – przekazało MZ.

Kruszewska przypomniała, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół roboczy do spraw opracowania projektu ustawy regulującej kwestie pobierania, przechowywania, przeszczepiania i zastosowania u ludzi komórek, tkanek i narządów. Zespół ten zgodnie z zarządzeniem ma przedstawić projekt ustawy nie później niż do 31 grudnia br.

Zobacz także

To brak dawców jest problemem, nie drastyczne podwyżki cen leków - twierdzi MZ

Według MZ zasadniczym problemem we wzroście liczby przeszczepionych narządów jest niewystarczająca liczba zgłaszanych potencjalnych dawców. Problem wynika ze wciąż niewystarczającej świadomości społeczeństwa na temat transplantologii i dawstwa, zarówno wśród rodzin potencjalnych dawców komórek, tkanek i narządów, ale również wśród lekarzy, którzy mogą zgłosić osobę zmarłą jako potencjalnego dawcę narządów i tkanek.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że poprzez program wieloletni pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020 realizuje szereg działań mających na celu zmianę tego trendu. Rocznie na program przeznaczane jest 45 mln zł.

źródło: PAP
Zagłosuj

Czy zgadzasz się z decyzją Ministerstwa Zdrowia w sprawie kolejnej podwyżki cen leków dla chorych po przeszczepach?

Liczba głosów:

________

zdrowie.radiozet.pl/π