Czarny Piątek w służbie zdrowia: strajk pracowników medycznych w całym kraju

Monika Piorun
28.06.2018 12:14
Czarny Piątek w służbie zdrowia: strajk pracowników medycznych w całym kraju
fot. Shutterrstock/Facebook.com/OZZPF

Porozumienie Zawodów Medycznych 29 czerwca organizuje ogólnopolską akcję protestacyjną. Służby medyczne z co najmniej kilkuset szpitali w kraju mają zamienić białe fartuchy na czarne koszulki lub ciemne opaski na ramię – symbol sprzeciwu wobec niskich wynagrodzeń w służbie zdrowia. Uczestnicy protestu nie kryją, że czują się oszukani przez Ministerstwo Zdrowia.  

Czarny protest w kilkuset szpitalach w Polsce

– Zamiast dobrej zmiany nie mamy żadnych zmian – przekonują przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, którzy już w najbliższy piątek 29 czerwca zaplanowali, że przyjdą ubrani do pracy na czarno, na znak protestu wobec niskich wynagrodzeń w służbie zdrowia. Oprócz podwyżek będą domagać się również skrócenia kolejek. Ich zdaniem pacjenci nadal są poniżani długim czasem oczekiwania na wizytę u lekarza lub na niezbędne im zabiegi medyczne.

Wśród grup zawodowych, które mają się włączyć w ten protest, nie zostali wymienieni rezydenci i pielęgniarki (ponieważ prowadzą własne negocjacje z Ministerstwem Zdrowia na temat podwyżek). Zapewniają jednak, że honorowo włączą się w protest. Ubiorą się na czarno i będą mieć na fartuchach czarne opaski.

Udział w „Czarnym Piątku” zapowiedzieli m.in. diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci i ratownicy medyczni, a także wielu lekarzy. Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy OZZL potwierdziło, że ze względu na bardzo prostą formę protestu (czyli założenie czarnej koszulki lub opaski) sporo specjalistów zadeklarowało symboliczne wsparcie wszystkich biorących udział w ogólnopolskiej akcji.

Białe kitle zastąpią czarne koszulki lub opaski na ramię 

Pracownicy medyczni i niemedyczni, którzy deklarują przyłączenie się do „czarnego protestu”, uważają, że rząd nie przestrzega warunków zawartego w lutym porozumienia z ministrem zdrowia. Zamiast zapowiadanego w ciągu 3 lat 6,8-procentowego wzrostu PKB na ochronę zdrowia można liczyć tylko na 6-proc. wzrost nakładów i to dopiero w ciągu 7 lat, do 2025 roku. Choć Ministerstwo Zdrowia miało w planach prowadzenie dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, to jednak personel medyczny uważa, że nic w tej sprawie się nie zmieniło, a ich głos jest nadal ignorowany.

Zrzut ekranu 2018-06-28 o 12.01.43
fot. Facebook.com/Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii – OZZPF

Jeśli „Czarny Piątek” w służbie zdrowia nie przyniesie żadnych zmian, to Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiada, że już jesienią przeprowadzi dużo większą akcję protestacyjną, w bardziej dokuczliwej formie – np. poprzez masową nieobecność w pracy z powodu brania urlopu na żądanie lub udziału w zbiórkach krwi. Niestety wtedy takie działania mogą znacznie utrudnić leczenie pacjentów i sparaliżować funkcjonowanie wielu placówek medycznych w całym kraju.

Zagłosuj

Czy popierasz czarny protest pracowników służby zdrowia?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Porozumienie Zawodów Medycznych/Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii OZZPF
_______

zdrowie.radiozet.pl/π