Czarnoskóremu pacjentowi przeszczepiono organ białego człowieka

Monika Piorun
25.05.2017 18:04
Czarnoskóremu pacjentowi przeszczepiono organ białego człowieka
fot. Wikimedia Commons

40-letni mężczyzna z RPA, który 17 lat temu w wyniku nieudanego obrzezania stracił przyrodzenie, otrzymał nowy organ od dawcy mającego inny kolor skóry. Różnicę w wyglądzie ma zniwelować specjalny, medyczny tatuaż.

Podczas 9-godzinnej operacji zespołowi lekarzy ze Stellenbosch University w Kapsztadzie udało się przeprowadzić transplantację męskiego członka. Zabieg odbył się w ubiegłym miesiącu, ale dopiero teraz ogłoszono publicznie, że trzecia w historii tego typu operacja przebiegła pomyślnie. Po raz pierwszy jednak zdarzyło się, że dawca organu miał inny kolor skóry niż pacjent, któremu go przeszczepiono.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy 40-letni pacjent, którego tożsamości nie ujawniono, ma odzyskać pełną sprawność urologiczną oraz seksualną. Będzie mógł normalnie oddawać mocz. Specjaliści spodziewają się, że uda się mu też odzyskać możliwość osiągania erekcji. Wyraźną różnicę w kolorze nowego organu ma ograniczyć medyczny tatuaż. Będzie go trzeba jednak wykonywać w kilku etapach, by nie narazić pacjenta na dodatkowe komplikacje.

Mężczyźnie udało się skorzystać z pomocy doświadczonych lekarzy, którzy w tym samym składzie dokonali w przeszłości pierwszej na świecie transplantacji penisa. Ze względu na to, że narząd ten jest niezwykle wrażliwy, tego typu operacje nie są częste. W Afryce dokonuje się ich jednak więcej niż w innych miejscach na świecie ze względu na sporą ilość komplikacji, do jakich dochodzi podczas tradycyjnych obrzezań. 

źródło: New York Post

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π