Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w medycynie

02.01.2017 15:14
Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w medycynie
fot. Co się wydarzyło w medycynie w 2016 roku?

Przegląd najważniejszych wydarzeń, odkryć i osiągnięć medycznych w minionym roku. Czym zaskoczyli nas lekarze, badacze i naukowcy przez ostatnich 12 miesięcy?

Choć w Polsce jednym z najważniejszych wydarzeń w medycynie była największa w historii suma, za jaką koncerny farmaceutyczne zapłaciły naszym naukowcom za odkrycie, które może pozwolić stworzyć szczepionkę na raka, to jednak większość z nas z 2016 roku zapamięta głównie protesty i czarne marsze przeciwko kontrowersyjnym decyzjom władz w sprawie przepisów dotyczących przerywania ciąży oraz zapowiedź zakończenia refundowania terapii in vitro dla bezpłodnych par.

Mimo że wiele krajów solidarnie poparło walkę Polek o prawa kobiet, to jednak na świecie w kontekście zdrowia mówiło się przede wszystkim o wirusie Zikamarihuanie - zarówno medycznej, jak i kwestii dostępu do jej sprzedaży w celach komercyjnych - oraz kilku odkryciach, które mogą mocno wpłynąć na leczenie wielu powszechnych dolegliwości.

Zobacz także

Kiedy w naszym kraju przeprowadzano ważne operacje pod nadzorem ważnych ekspertów (np. wszczepienie stymulatorów pacjentom w śpiączce z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie lub transplantację rąk we Wrocławiu pacjentowi, który urodził się bez kończyn), naukowcy omawiali m.in. efekty elektrostymulacji mózgu, która może pomagać odzyskać wzrok oraz zachwycali się "skórą w kremie", która ma zastąpić botoks. Czym jeszcze żyła medycyna w 2016 roku?

Epidemia wirusa Zika

Małe, niepozorne komary z gatunku Aedes aegypti, wywołały w 2016 roku na świecie równie wiele zamieszania, co islamscy terroryści.

Zobacz także

Epidemia wirusa Zika, która zbiegła się z datą Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (zdominowanych przez skandale dopingowe), mocno skomplikowała życie zarówno sportowców, jak i zwykłych ludzi mieszkających w rejonach zagrożonych infekcją drobnoustrojem przenoszonym przez owady.

Z powodu wysokiego ryzyka mikrocefalii u noworodków, których matki mogły zarazić się groźnym wirusem, skala aborcji a Ameryce Południowej wzrosła o ponad 100 proc.

Naukowcy zapowiedzieli, że w 2017 roku na rynku pojawi się szczepionka przeciwko wirusowi Zika, z której będą mogły korzystać kobiety w wieku reprodukcyjnym oraz ich partnerzy.

Marihuana jeszcze nigdy nie była tak popularna

Zobacz także

Mimo że w naszym kraju, trwa walka o dostęp do medycznej marihuany potrzebnej do uśmierzenia bólu najciężej chorych pacjentów, to w USA przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich, kolejne stany zadecydowały o jej legalizacji.

Coraz więcej autorytetów naukowych wypowiada się pozytywnie na temat skutków działania substancji wchodzących w skład tej rośliny. Oprócz tego, że redukuje odczuwanie bólu, może przeciwdziałać osteoporozie oraz ograniczać ryzyko rozwoju zmian neurologicznych prowadzących do choroby Alzheimera.

"Skóra w kremie" zamiast botoksu

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Wynalazek naukowców z Massachussets Institute of Technology (MIT) i Uniwersytetu Harvarda może sprawić, że popularny "eliksir młodości" - botoks może już wkrótce odejść w zapomnienie.

Zobacz także

Rewolucyjny polimer XPL aplikowany w formie kremu, daje efekt "drugiej skóry". Idealnie dopasowuje się do mimiki naszej twarzy, przez co wydaje się, że nie ma na niej żadnych zmarszczek.

Chirurdzy estetyczni już drżą o swoją przyszłość, bo jeśli nowoczesne, inteligentne kremy będą dawały lepsze efekty niż skomplikowane i bolesne operacje plastyczne, to ich zawodowa przyszłość będzie wymagała korekty.

Koniec z okularami?

Zobacz także

Dzięki odkryciu ekspertów z Uniwersytetu Vanderbilt - jednego z najbardziej prestiżowych amerykańskich ośrodków badawczych udało się ustalić, że największy wpływ na nasz słaby wzrok wcale nie mają oczy tylko mózg.

Łagodna elektrostymulacja kory mózgowej przynosi najlepsze efekty wśród osób, które mają sporą wadę wzroku. Już po 20 minutach działania impulsów elektrycznych są w stanie całkowicie odzyskać sprawność widzenia.

Niestety na razie efekt ten utrzymuje się zaledwie przez 2 godziny, dlatego nadal trwają prace nad udoskonaleniem tej metody.

Zobacz także

Trudno zapomnieć też o istnym szaleństwie, do którego doprowadziła premiera gry Pokemon GO, reklamowanej jako skuteczny sposób na zdrowe i aktywne spędzanie czasu dla graczy, którzy do tej pory bawili się w sposób bierny przed ekranami komputerów, tabletów lub laptopów. 

Na świat w 2016 roku przyszło pierwsze dziecko trojga rodziców, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmieniła definicję bezpłodności.

Polskie Ministerstwo Zdrowia zafundowało nam zaś w ubiegłym roku tyle zmian, że trudno wybrać te, które są najistotniejsze.

Zmierzyliśmy się m.in. z nowymi przepisami w zakresie dostępu do darmowych leków dla seniorów, zapowiedzią darmowych szczepionek przeciwko pneumokokom od 2017 czy nową listą leków refundowanych.

Zobacz także

Wiele decyzji władz wzbudziło sporo kontrowersji:

  • polscy seniorzy zamiast taniej krajowej insuliny będą korzystać z bardzo drogich środków produkowanych przez zagraniczne koncerny farmaceutyczne, co doprowadzi do ogromnych strat polskiego przemysłu lekowego. 
  • politycy z sejmowej komisji zdrowia mimo wielu prób nadal nie doszli do porozumienia m.in. w sprawie dostępu do medycznej marihuany a pacjenci cierpiący na choroby rzadkie nie mogą liczyć na pełne wsparcie państwa w refundacji leków, dzięki którym żyją.
  • W odpowiedzi na apel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wprowadzenie 20-proc. podatku od towarów zawierających nadmierne ilości cukru. Dochód ze zgromadzonych w ten sposób środków mógłby zostać przeznaczony na leczenie chorób spowodowanych spowodowanych szkodliwym działaniem cukru.
Zagłosuj

Które wydarzenie związane ze zdrowiem uważasz za najważniejsze w 2016 roku?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π