Co połykają dzieci? Lekarze z Matki Polki pokazują wyjęte przedmioty

07.08.2019
Aktualizacja: 07.08.2019 16:05
Co połykają dzieci? Lekarze z Matki Polki pokazują wyjęte przedmioty

Nieprzypilnowane dzieci są w stanie połknąć naprawdę różne i dziwne rzeczy. Lekarze Centrum Zdrowia Matki i Dziecka pokazali, co wyjmują z brzuchów małych dzieci, szczególnie w okresie letnim. 

Co najczęściej połykają dzieci? 

Jak się okazuje, dzieci połykają nie tylko zabawki, ale i dużo bardziej niebezpieczne rzeczy. „Express Ilustrowany” zdobył informacje o tym, co lekarze wyjmują z brzuchów małych dzieci. Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki i Polki podzielili się najbardziej nietypowymi historiami i zdjęciami. Kilka z nich jest naprawdę szokujących. 

Ciało obce w żołądku dziecka to często spotykany problem. Choć dzieci najczęściej połykają zabawki, guziki, sięgają po dużo niebezpieczniejsze przedmioty takie, jak monety, igły, bakterie, chemiczne płyny. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w okresie letnim. Rodzice mają czasem problem z rozpoznaniem problemu. Dziecko do ust wkłada przedmioty wtedy, gdy rodzic na chwilę spuszcza wzrok. 

Lekarze przywołują przypadek sprzed kilku dni temu. Do szpitala ICZMP trafił czterolatek, którego rodzice podejrzewali, że syn połknął baterię z zabawki. Skarżył się mamie i tacie, że coś go boli. Gdy lekarze wykonali RTG i wyjęli z przełyku baterię z zabawki, okazało się, że musiała ona leżeć w przełyku nie, jak mówili rodzice, kilka godzin, tylko co najmniej kilka dni – zdążyła się już rozlać i spowodować martwicę błony śluzowej. Na szczęście nie doszło do perforacji przełyku i niebezpiecznego dla życia zapalenia śródpiersia.

– Dzieci bardzo często połykają baterie z zabawek – twierdzi w rozmowie dr Durko. „I taka bateria musi być usunięta z przełyku dziecka jak najszybciej. Dziecko musi trafić do pracowni endoskopii interwencyjnej jak najszybciej również, gdy po połknięciu przedmiotu sinieje, ma zaburzenie połykania”.

Bateria to jednak dopiero początek długiej listy przedmiotów, które lekarze usuwają w poradni endoskopii. Lekarze z brzuszków dzieci wyjmowali już agrafki, pierścionki, magnesy, klocki. W okresie letnim często są to monety z Egiptu lub innych zakątków świata — eurocenty czy norweskie korony. 

Przedmiot w brzuchu dziecka: objawy 

  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • wysypka,
  • duszności,
  • kaszel
  • zapalenie skóry.

Przedmiot w brzuchu dziecka: jak pomóc? 

Pierwsza pomoc przy połknięciu ciała obcego przez dziecko ogranicza się do ewentualnego udrożnienia dróg oddechowych, a także do wykonania czynności z zakresu pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia się dziecka. 

W takiej sytuacji należy, jak najszybciej udać się do szpitala — wezwać pogotowie ratunkowe.

Metoda wyjęcia ciała obcego z przewodu pokarmowego dziecka zależy od rodzaju (kształtu i ilości) ciała obcego, jego lokalizacji w przewodzie pokarmowym, a także objawów spowodowanych zatrzymaniem się ciała obcego. Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest endoskopia. Gdy dojdzie do wyraźnego uszkodzenia błony śluzowej, lekarz może podjąć decyzję o podaniu leków hamujących wydzielanie żołądkowe. 

Należy także wykonać badanie rentgenowskie w celu sprawdzenia, czy powstały jakieś nieprawidłowości. Przy podejrzeniu wystąpienia zwężenia przełyku lekarz może wykonać badanie kontrastowego. Leczenie chirurgiczne jest stosowane wtedy, gdy ryzyko wystąpienia powikłań związanych z próbą usunięcia ciała obcego endoskopem jest zbyt wysokie.

Małe przedmioty o łagodnym kształcie mogą przejść przez przewód pokarmowy, nie powodując żadnych dolegliwości, a następnie zostać wydalone drogą naturalną. Większe ciała obce (powyżej 2 cm) musi wyjąć lekarz. 

Przeczytaj: Dziecko wypiło płyn do mycia toalety. Co zrobić?
Źródło: Express Ilustrowany