Studenci wyślą balon z komórkami skóry 30 km nad Ziemię i zbadają... co nam grozi na Marsie!

Monika Piorun
17.07.2018 13:54
Studenci wyślą balon z komórkami skóry 30 km nad Ziemię i zbadają... co nam grozi na Marsie!
fot. ARES/UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu/3M/3Mind

Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu chcą zbadać wpływ warunków subkosmicznych na funkcjonowanie komórek człowieka. Ich projekt wygrał w prestiżowym konkursie 3Mind. Młodzi lekarze mają pomysł na to, by sprawdzić, jak będzie się zachowywać nasza skóra na Marsie bez wysyłania ludzi w kosmos – a przy okazji znacząco rozwinąć badania nad nowotworami skóry i czerniakiem!

ARES, czyli Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere, to nazwa zwycięskiego projektu studentów z Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Przyszli lekarze pokonali pięć innych propozycji (m.in. łazik marsjański oraz łodzie i pojazdy solarne) i zostali laureatami I miejsca konkursu 3Mind mającego na celu promocję polskiej nauki i współpracy pomiędzy światem biznesu a uczelniami.

Studenci wpadli na to, jak sprawdzić, co się dzieje z ludzką skórą na Marsie, bez konieczności przeprowadzania bardzo kosztownych misji kosmicznych. Ich pomysł – jak przystało na specjalistów od biologii komórki nowotworowej – pozwoli na dodatek rozwinąć badania nad czerniakiem i nowotworami skóry.

Komórki skóry polecą do stratosfery, by sprawdzić wpływ promieniowania, które sprzyja nowotworom

Założeniem projektu ARES jest wysłanie balonem stratosferycznym na wysokość ok. 30 km nad powierzchnię Ziemi wrażliwych na radiację ludzkich komórek skóry – tzw. keratynocytów oraz czerniaka. W ten sposób próbki dostaną się do stratosfery, gdzie warunki środowiskowe są tożsame do tych panujących obecnie na powierzchni Marsa. Umożliwi to sprawdzenie wpływu warunków subkosmicznych (przede wszystkim wysokich dawek radiacji) na funkcjonowanie komórek człowieka.

W ramach badań zostanie podjęta próba opracowania biologicznego sensora radiacji w oparciu o komórki skóry oraz sprawdzenia wpływu wybranych substancji pochodzenia naturalnego i możliwości ich wykorzystania w farmakologicznej ochronie przed zmianami, które powstają na skutek promieniowania elektromagnetycznego.

Zobacz także

10 tys. zł nagrody za pomysł na badanie skóry w warunkach subkosmicznych

Zwycięski zespół otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł na rozwój koła naukowego, a każdy z finalistów zaproszony zostanie do rekrutacji na stanowiska w dziale badań i rozwoju. Jak tłumaczy Tomasz Duda, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju 3M:

Jestem przekonany, że projekty prezentowane podczas Gali Finałowej Konkursu 3Mind mają ogromny potencjał kształtowania przyszłości. Ich twórcy to wyjątkowo uzdolnieni młodzi ludzie. Cieszymy się, że możemy wesprzeć ich rozwój.

Zrzut ekranu 2018-07-17 o 12.28.58
fot. Studenci z Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, których projekt zwyciężył w konkursie 3Mind

Podczas tegorocznej edycji konkursu 3Mind zaprezentowano m.in. pierwszy na świecie 5-osobowy pojazd solarny, łódź solarną, lekki motocykl elektryczny, bolid Formuły Student, a nawet łazik marsjański. Wydarzenie było organizowane we współpracy z Fundacją Rozwoju Politechniki Wrocławskiej i objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Naczelnej Organizacji Technicznej i Forum Uczelni Technicznych.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____________

zdrowie.radiozet.pl/π