Co dalej ze zbiórkami publicznymi? Organizacje zawiedzione rozmowami

Monika Piorun
06.03.2018 18:24
Co dalej ze zbiórkami publicznymi? Organizacje zawiedzione rozmowami
fot. East News

Choć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że rozmowy z przedstawicielami organizacji pozarządowych „były owocne”, to jednak innego zdania są przeciwnicy zmian dotyczących organizacji zbiórek publicznych w Polsce.

Pierwsze spotkanie wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z przeciwnikami zmian w dotychczasowych zasadach organizacji zbiórek publicznych nie przyniosły pożądanych rezultatów. Choć resort zapewnia, że rozmowy były owocne, to jednak przedstawiciele organizacji pozarządowych twierdzą, że konsultacje niczego nie zmieniły. Nadal żądają, by ministerstwo wycofało się z planów nadania sobie prawa do zablokowania każdej zbiórki, która naruszy interes publiczny i ingerowania w to, na jaki cel będą zbierane pieniądze podczas różnego rodzaju akcji w Polsce. 

Zobacz także

Sytuacja patowa?

Magdalena Pękacka z Forum Darczyńców, która brała udział w rozmowach w MSWiA, wyjaśnia, że:

Jestem zawiedziona argumentacją, bo sądziłam, że skoro minister zaprasza nas na spotkanie, to te argumenty będą mocniejsze. Ja niczego nowego się na tym zebraniu nie dowiedziałam. Usłyszałam sporo o intencjach ministra, ale nie o tym chcieliśmy rozmawiać. To spotkanie niczego nie zmieniło.

Podobnego zdania jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy:

Żadna organizacja na dzisiejszym spotkaniu nie zgodziła się z proponowanymi zmianami! Nie ogłosiliśmy razem z Ministerstwem żadnego wspólnego komunikatu. Nasz postulat jest jeden – prosimy natychmiast odstąpić od tego pomysłu i nie „majstrować” przy Ustawie, dzięki której do tej pory chociażby WOŚP zebrała na pomoc państwu polskiemu i na zakup ponad 48 000 urządzeń medycznych dla publicznych szpitali ponad 825 milionów złotych. Dzisiejsze zapewnienia, że chodzi o „nasz wspólny interes” są niebezpieczne i zwodnicze. Za kilka dni, za kilka miesięcy, możemy wszyscy odczuć na własnej skórze, jak potężne narzędzie zyskają politycy w walce z nielubianymi przez siebie organizacjami - zakaz organizowania zbiórki i zmiana celu wydatkowania zebranych środków — twierdzi WOŚP.

Zobacz także

Dwie strony medalu

Zastępca ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego, Paweł Szefernaker, zapewnił jednak, że resort nie zamierza ograniczyć działalności organizacji pozarządowych, a przede wszystkim Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

Do głowy nam nie przyszło, żeby kiedykolwiek zaproponowane przez ministerstwo rozwiązania dotyczyły tej zbiórki. W ogóle jesteśmy bardzo zaskoczeni, że ktoś mógł pomyśleć, że to, co zaproponowaliśmy, mogło zagrozić takim zbiórkom jak ta.

Teraz zaproponowany projekt, wbrew oczekiwaniom trzeciego sektora, przejdzie przez konsultacje społeczne — wszystkie NGO-sy mogą jednak zgłaszać swoje uwagi. Na nowe przepisy nie zgadza się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Greenpeace, SOS Wioski Dziecięce, WOŚP, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” czy Polska Akcja Humanitarna.

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π