Co czwarta próbka lodów na Pomorzu zanieczyszczona

18.07.2019 10:22
Lody
fot. Shutterstock

Sanepid w Szczecinie skontrolował lodziarnie na Pomorzu. Wyniki kontroli są niepokojące: w co czwartej próbce znaleziono bakterie.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie skontrolowała 215 lodziarni i punktów małej gastronomii na Pomorzu. W co czwartej porcji wykryto bakterie.

– W 55 przypadkach próbki zostały zakwestionowane ze względu na obecność bakterii. Te bakterie świadczą o tym, że system czyszczenia i zasad higieny sanitarnych nie do końca jest przestrzegany w danym obiekcie – powiedziała w rozmowie z TVP3 Szczecin Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Bakterie, które co rok znajdowane są w lodach, to enterobakterie. Część z nich naturalnie występuje w jelicie grubym, ale większość uznawana jest za patogeny.

Pałeczki jelitowe z rodziny Enterobacteriaceae to m.in.:

  • Salmonella,
  • Escherichia coli,
  • Shigella,
  • Klebsiella pneumoniae,
  • Yersinia.

Enterobakterie mogą wywołać m.in. biegunkę, czerwonkę bakteryjną oraz dur brzuszny. Zakażenia te są szczególnie groźne u dzieci oraz u osób starszych, których organizm skłonny jest do szybkich odwodnień.

Zobacz takżeW Polsce czuć odór niewywożonych śmieci. W takie upały to prosta droga do epidemii 

Źródło: szczecin.tvp.pl, Zakażenia pałeczkami jelitowymi – diagnostyka, oporność na antybiotyki i profilaktyka A. Jarząb, S. Górska-Frączek, J. Rybka, D. Witkowska, phmd.pl