Chore na raka dzieci pozbawiono telewizorów. Szpital chce dodatkowych opłat

Monika Piorun
28.03.2017 20:31
Chore na raka dzieci pozbawiono telewizorów. Szpital chce dodatkowych opłat
fot. Chorym na raka dzieciom zabrano darmową telewizję. Szpital chce opłat

Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy zdecydowała o zdemontowaniu telewizorów podarowanych najmłodszym pacjentom w darze w ramach akcji charytatywnej. Darmowy sprzęt może wrócić do ofiarodawców. Władze placówki zapewniają zaś, że postarają się umożliwić maluchom bezpłatne oglądanie kanałów z bajkami. 

Stowarzyszenie Nowe Różowe Okulary w ramach kampanii "Uderz w raka. Daj piątaka" w kwietniu 2016 roku zebrało środki na zakup m.in. lodówki, czajników, mikrofalówek, pościeli oraz aż 16 nowoczesnych telewizorów, które miały umilać czas chorym na raka pacjentom Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej i sprawiać, by mogli poczuć się w szpitalu, jak w domu. 

Szklana pogoda na oddziałach onkologicznych

Zobacz także

Niestety dzieci nie będą mogły się dłużej cieszyć z oglądania telewizji. Polskie prawo nie ogranicza szpitalom możliwości zarabiania na pacjentach, dlatego władze placówki po podpisaniu umowy z nowym dostawcą zdecydowały się na wstawienie automatów naliczających opłaty za korzystanie z telewizji. Za dobę trzeba zapłacić 10 zł, a za tydzień - 40 zł. Decyzja dyrekcji nie wzbudziłaby jednak takich kontrowersji, gdyby nie chodziło o prezent, jaki chore dzieci otrzymały w trakcie zbiórki charytatywnej. Sprzęt, który miał służyć najmłodszym, został zdemontowany i trafił do magazynu.

Oburzenia nie kryje prezes Stowarzyszenia Nowe Różowe Okulary, Izabela Hirsch-Lewandowska, której post zamieszczony za pośrednictwem mediów społecznościowych wzbudził ogromne emocje wśród pacjentów i rodziców dzieci, które miesiącami leżą na oddziałach onkologicznych:

Co na to bydgoski Szpital im. A. Jurasza?

Rzecznik placówki - Marta Laska - podczas rozmowy ze zdrowie.radiozet.pl zapewniła, że:

Szpital umożliwi najmłodszym pacjentom przebywającym na oddziałach

bezpłatny dostęp do kanałów tematycznych z bajkami.

Telewizja w szpitalu jest płatna a korzystanie z odbiorników otrzymanych w darze w ramach akcji charytatywnej wymaga opłat za dostęp do wybranych programów. Władze szpitala są więc gotowe oddać Stowarzyszeniu Różowe Okulary zdemontowane telewizory. Nie planują jednak na razie zmienić decyzji w sprawie konieczności płacenia za oglądanie TV. Trwają konsultacje z prawnikami w sprawie oddania sprzętu przekazanego chorym podczas publicznej zbiórki pieniędzy.

Zobacz także

Sprawą przejęli się rodzice małych pacjentów, którzy w odpowiedzi na kontrowersyjną decyzję zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Udało się im zebrać aż 1600 zł na to, by wszystkie dzieci chore na raka, przebywające na co dzień w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, mogły oglądać ulubione programy. Przedstawiciele lokalnej firmy pobierającej abonament za dostęp do telewizji nie zdecydowali się przyjąć pieniędzy pochodzących ze zbiórki. Komu się to opłaca?

Szpitalne zwyczaje rodem z PRL

Niestety prawo pozwala na to, by szpitale mogły pobierać opłaty za usługi, które nie mają nic wspólnego z niesieniem pomocy medycznej pacjentom, dlatego tylko od decyzji dyrekcji zależy, w jaki sposób będą naliczały koszty użytkowania takich sprzętów jak np. telewizor czy... czajnik elektryczny. Niektóre placówki żądają opłat za parkowanie samochodów w pobliżu szpitala, korzystanie z szatni lub za dostęp do internetu. W innych natomiast dochodzi do takich absurdów, że trzeba płacić nawet za... papier toaletowy!

Zobacz także

Powyższe kwestie wielokrotnie były przedmiotem zainteresowania Rzecznika Praw Pacjenta. Polskie przepisy są jednak skonstruowane w taki sposób, że szpitale mogą pobierać opłaty za korzystanie z różnych sprzętów przez pacjentów.

Interweniować można tylko w przypadku narażania pacjentów na zbyt wysokie koszty takich usług. Problem polega jednak na tym, że większość chorych jest nieświadoma swoich praw i zgadza się na zwyczaje panujące na oddziałach.

W latach 2015-2016 do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło jedynie... 5 skarg dotyczących tego typu kwestii. To powinno nam dać sporo do myślenia, zwłaszcza jeśli chcemy naprawdę poprawić komfort leczenia najciężej doświadczonych przez los niepełnoletnich pacjentów.

Zagłosuj

Czy uważasz, że szpitale powinny pobierać od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie ze sprzętu niemedycznego?

Liczba głosów:

Zagłosuj

Czy szpital powinien pobierać od pacjentów opłaty za korzystanie ze sprzętu przekazanego przez różne fundacje?

Liczba głosów:

Zagłosuj

Czy szpitale powinny być zwolnione z opłat za umożliwianie pacjentom korzystania z telewizji?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π