Choroby autoimmunologiczne zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem

09.03.2020
Aktualizacja: 25.03.2020 12:19
Ostrzeżenie przed koronawirusem dla chorych
fot. Shutterstock

Masz chorobę stawów? Jesteś w trakcie leczenia immunosupresyjnego? Polskie Towarzystwo Reumatologiczne ostrzega, by na razie powstrzymać się od uczestnictwa w większych imprezach. Zaleca też ostrożność i obserwację. Zagrożenie zakażeniem koronawirusem u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne jest wyższe, a objawy mogą być niespecyficzne. 

Na stronie Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego pojawił się komunikat dotyczący zagrożenia zakażeniem koronawirusem wśród osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne (np. reumatologiczne zapalenie stawów) i leczone m.in. lekami immunosupresyjnymi. 

Pod komunikatem podpisali się: krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii i prezes Towarzystwa, prof. Marek Brzosko oraz szef Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Lekowych tej organizacji, dr Marek Stajszczyk. 

''Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii przypominają, że pacjenci, z zapalnymi chorobami stawów i układowymi chorobami tkanki łącznej, będący w trakcie leczenia immunosupresyjnego, w tym w trakcie leczenia biologicznego oraz inhibitorami kinaz janusowych,  mają potencjalnie zwiększone ryzyko zakażeń. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne związane z szerzącą się infekcją COVID-19 (koronawirus SARS-Cov-2) pacjenci i personel medyczny powinni zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie klinicznych objawów zakażenia, takich jak gorączka, kaszel, duszność lub ogólne osłabienie'' - przeczytać można w komunikacie.

Specjaliści apelują, by w przypadku niepokojących objawów pacjenci zwrócili się do lekarza prowadzącego w sprawie zaleceń dot. dalszego leczenia i postępowania diagnostycznego. Wcześniej jednak powinni skontaktować się z lekarzem telefonicznie.

Jeśli pojawią się objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, takie jak wysoka gorączka, kaszel, duszności, zaleca się postępowanie zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

ZOBACZ: Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Warto jednak wiedzieć, że u pacjentów będących w trakcie silnego leczenia immunosupresyjnego, ogólnoustrojowe objawy infekcji, takie jak gorączka czy podwyższone stężenie CRP mogą nie występować, dlatego pojawienie się takich objawów jak kaszel, duszność i ogólne osłabienie bez gorączki nie może zostać zbagatelizowane.

Aktualnie ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się pacjentom z chorobami autoimmunologicznymi będącymi w trakcie leczenia immunosupresyjnego uczestnictwa w imprezach masowych.

infolinia nfz

Czym jest immunosupresja?

Immunosupresja to osłabienie lub zahamowanie reakcji immunologicznych. Leczenie immunosupresyjne stosuje się w wielu przypadkach: u osób po przeszczepach, u pacjentów onkologicznych i chorych na choroby autoimmunologiczne.

Leki te powodują, oprócz pożądanego efektu terapeutycznego, upośledzenie odporności, dlatego osoby zażywające leki immunosupresyjne są bardziej podatne na zakażenia, w tym również zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.