FDA cofa pozwolenie na stosowanie chlorochiny w leczeniu COVID-19

22.06.2020 11:09
Chlorochina w leczeniu COVID-19 to kontrowersyjna sprawa
fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) cofa wydane w marcu pozwolenie na stosowanie chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19. Sprawdź dlaczego.

Kontrowersje wokół chlorochiny i hydrokschlorochiny w leczeniu COVID-19 narastały od kilku miesięcy.

W marcu amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie chlorochiny i hydroksychlorochiny w nagłych stanach u pacjentów z COVID-19. Jest to dokument opatrzony symbolem EUA (ang. Emergency Use Authorisation), umożliwiający stosowanie danego preparatu leczniczego w wyjątkowych przypadkach. Nie oznacza jednak rejestracji leku.

Po decyzji FDA prezydent Donald Trump triumfalnie obwieścił światu, że znaleziono lek na koronawirusa. Chlorochina zaczęła znikać z aptek. Odnotowano nawet tragedie związane z przyjmowaniem chlorochiny profilaktycznie.

ZobaczBali się koronawirusa, wzięli chlorochinę dla rybek

W Polsce głośno było o Arechinie, stosowanym m.in. w leczeniu tocznia rumieniowatego i RZS. Decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Arechin został zatwierdzony w leczeniu wspomagającym w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Jednak od jakieś czasu krążyły opinie, że chlorochina i hydroksychlorochina mogą pogarszać stan pacjentów z COVID-19.

15 czerwca 2020 r. oficjalnie potwierdziło to FDA, cofając wydaną w marcu decyzję EUA. Leki te nie prowadzą do zmniejszenia ryzyka śmierci z powodu COVID-19. Co więcej, ryzyko związane z pojawieniem się nieprawidłowego rytmu serca (co może prowadzić do częstoskurczu), przewyższa korzyści. Zgodnie z rekomendacją FDA, chlorochina i hydroksychlorochina w leczeniu COVID-19 powinny być stosowane wyłącznie w badaniach klinicznych.

Na marginesie, warto dodać, że odwrotna sytuacja jest w leczeniu malarii - tutaj korzyści w stosowaniu chlorochiny przewyższają ryzyko.

Chlorochina i hydroksychlorochina wypadły z leczenia w wydanych niedawno nowych zaleceniach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów.

Źródło: FDA