Chiny: Pierwszy człowiek na świecie zakażony wirusem ptasiej grypy

Monika Piorun
15.02.2018 13:57
Chiny: Pierwszy człowiek na świecie zakażony wirusem ptasiej grypy
fot. AP/FOTOLINK/East News

Chińska służba zdrowia poinformowała o wykryciu pierwszego na świecie przypadku zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H7N4. Hongkońskie służby medyczne przekazały, że zainfekowana mieszkanka prowincji Ciangsu (Jiangsu) zdążyła już wyzdrowieć.

W komunikacie rządowego Centrum Ochrony Zdrowia w Hongkongu napisano, że odpowiednie organy zostały o tym przypadku powiadomione przez Państwową Komisję Zdrowia i Planowania Rodziny Chin kontynentalnych, czyli tamtejszy odpowiednik ministerstwa zdrowia.

Według Komisji był to pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka odmianą H7N4.

Objawy infekcji rozwinęły się u 68-letniej kobiety z Ciangsu na wschodzie Chin 25 grudnia ub.r. Została ona przyjęta do szpitala 1 stycznia br., a 22 stycznia zwolniona do domu. Przed wystąpieniem u niej symptomów choroby miała kontakt z żywym drobiem.

Służby sanitarne proszą mieszkańców Hongkongu o ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Zaznaczyły też, że:

W okresie nadzoru medycznego żadne objawy nie wystąpiły u nikogo z bliskiego otoczenia kobiety zarażonej wirusem H7N4.

Wirus ptasiej grypy typu H7N4 pierwszy raz u człowieka

Ustalono, że geny wirusa pochodzą od ptaków — podały służby, powołując się na Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Chin kontynentalnych.

Największe zagrożenie dla ludzi stanowi w Chinach wirus ptasiej grypy typu H7N9. Od 2013 roku z powodu tego wirusa zmarło tam co najmniej 600 osób, a ponad 1,5 tys. było zarażonych. Śmiertelność wśród pacjentów przyjętych do szpitali wynosiła około 40 proc.

W ubiegłym miesiącu odnotowano w Chinach tylko jeden przypadek zakażenia człowieka wirusem typu H7N9. W zeszłym roku zarażone nim były tam 192 osoby, z czego 79 zmarło.

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π