Superman Made in China. Kontrowersyjny pomysł naukowców

Monika Piorun
21.03.2017 19:27
Superman Made in China. Kontrowersyjny pomysł naukowców
fot. Superludzie Made in China

Jeżeli kiedykolwiek uda się stworzyć człowieka wolnego od poważnych chorób genetycznych, to stanie się to w zaciszu chińskiego laboratorium, gdzie badacze podczas eksperymentów mogą pozwolić sobie na dużo więcej niż w Europie czy USA. Azjaci pochwalili się, że usunęli u 6 ludzkich zarodków wadliwe geny i naprawili niektóre fragmenty DNA. W Europie i USA nie byłoby to możliwe ze względów etycznych.

Choć kultową postać Supermana wymyślili Amerykanie, to w tej chwili raczej nie mają szans na to, by go "wyprodukować". Zrobią to za nich Chińczycy, którzy nie muszą się stosować do restrykcyjnych przepisów bioetycznych.

Zobacz także

Za pomocą technologii edycji genów CRISPR eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie dokonali manipulacji w kodzie genetycznym ludzkich embrionów. Choć podobne zabiegi prowadzono już wcześniej, to jednak wykorzystywano do nich zarodki z klinik in vitro, które nie nadawały się do tego, by mógł się z nich rozwinąć płód.

W Chinach wolno więcej?

Zespół badaczy pod kierunkiem prof. Jiangiao Liu zdecydował się więc na pobranie od kobiet zdrowych komórek jajowych i zapłodnienie ich metodą in vitro nasieniem mężczyzn cierpiących na choroby dziedziczne. W dalszej kolejności wyeliminowali z zarodków mutacje odpowiedzialne za rozwój poważnych zaburzeń genetycznych.

Zobacz także

Jak donosi "New Scientist" na razie nie można mówić o wielkim przełomie, ponieważ zabieg okazał się skuteczny tylko w niektórych przypadkach i udało się za jego pomocą odwrócić około 10 proc. uszkodzeń. Zmutowane fragmenty DNA uległy pozytywnej zmianie tylko u części zarodków. Pozostałe naprawiły się tylko w obrębie komórek rozwijającego się zarodka lub doszło u nich do całkowitego zablokowania zmutowanego genu. 

Eksperyment Chińczyków wzbudził wiele kontrowersji związanych z kwestiami etycznymi na całym świecie. W wielu krajach przepisy zabraniają stosowania metod wykorzystanych przez Azjatów. Wyniki ich badań są jednak na tyle obiecujące, że z pewnością posłużą do dalszych prac, które w przyszłości mogą umożliwić uwolnienie ludzkości od chorób genetycznych już na etapie płodowym. Kto wie, może Chińczykom uda się wyposażyć człowieka w takie moce, o których nie śniło się nawet prawdziwemu Supermanowi? Paradoksalnie naukowcy z Chińskiej Republiki Ludowej mają na to największe szanse.

źródło: New Scientist
Zagłosuj

Czy uważasz, że manipulowanie DNA ludzkich zarodków jest etyczne?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π