Chińczykom udało się sklonować pierwsze małpy naczelne: dwa makaki!

Monika Piorun
30.01.2018 12:45
Chińczykom udało się sklonować pierwsze małpy naczelne: dwa makaki!
fot. Sun Qiang and Poo Muming/Chinese Academy of Sciences

Nazywają się Zhong Zgong i Hua Hua. Mieszkają w laboratorium Instytutu Neurobiologii Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju. Są pierwszymi na świecie klonami małp naczelnych, których przyjście na świat porównywane jest do słynnej owieczki Dolly, sklonowanej tą samą metodą w 1996 roku. Coraz głośniej mówi się o tym, że to pierwszy krok do klonowania ludzi...

Jeśli połączymy pierwsze człony imion sklonowanych małpek powstanie słowo „Zhong Hua”, którym Chińczycy opisują samych siebie, a dokładniej „naród chiński” lub ludzi w ogóle. To nie bez znaczenia, ponieważ najnowsze dokonanie chińskich naukowców zdaniem wielu ekspertów z całego świata może mieć ogromne znaczenie dla całej ludzkości. Jesteśmy bowiem coraz bliżej momentu, w którym będzie można oficjalnie ogłosić kolejny przełom w rozwoju naszego gatunku.

Poznajcie Zhong Zhong i Hua Hua - pierwsze na świecie klony małp naczelnych

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Po klonowaniu małp czas na klonowanie ludzi?

Sklonowanie małp naczelnych uznawane jest za podwalinę tego, by już wkrótce zacząć klonować ludzi, choć będziemy musieli na to jeszcze sporo poczekać. Głównie ze względów etycznych. Nie brakuje jednak naukowców, którzy twierdzą, że technologia klonowania człowieka jest już obecnie wykorzystywana przez prywatne placówki badawcze, ale nie mówi się o tym publicznie, by nie wywoływać kontrowersji.

Tak było już w 2013 roku, kiedy w Oregon Health and Science University udało się sklonować ludzkie komórki macierzyste, ale ze względów etycznych przerwano eksperyment po tym, jak zarodek osiągnął stadium 150 komórek. Takie osiągnięcie pozwoliło na to, by zaczęto coraz poważniej mówić o klonowaniu komórek macierzystych po to, by tworzyć „hodowlę organów” (wykorzystywanych w medycynie np. do przeszczepów), co wywołało falę dyskusji, zwłaszcza wśród religijnych hierarchów.

Warto podkreślić, że informację o sklonowaniu makaków przez Chińczyków ostro skomentował Watykan, ostrzegając przed „samobójstwem nauki”.

Kiedy w 1996 roku udało się sklonować słynną owieczkę Dolly, naukowcy ścigali się w podejmowaniu prób klonowania kolejnych zwierząt — świń, psów, kotów, myszy i konia. Niestety rezultaty ich działań wcale nie były oszałamiające. Pierwsza sklonowana owieczka cierpiała na mnóstwo chorób i żyła tylko 6 lat, mimo że początkowo spodziewano się, że uda jej się przeżyć nawet dwa razy dłużej. W 1999 roku udało się wprawdzie stworzyć klon rezusa o imieniu Tetra, ale w tym przypadku dokonano tego za pomocą innej metody dzielenia zarodków, a nie techniki klonowania komórek macierzystych, którą wykorzystano podczas klonowania Dolly. Pierwsze klony małp naczelnych są więc nie lada wydarzeniem.

Zobacz także

Jak Chińczycy sklonowali makaki?

Metoda transferu jądra komórkowego SCNT (wykorzystana również podczas klonowania owieczki Dolly) polega na tym, że z komórki jajowej usuwane jest jądro, które jest zastępowane jądrem innej komórki pochodzącej od drugiego zwierzęcia.

W niezapłodnionej komórce jajowej umieszcza się jądro komórkowe pochodzące albo z embrionu, albo od dorosłego osobnika. Chińczykom udało się zauważyć, ze większe szanse na to, by udało się zagnieździć zarodek w śluzówce macicy, daje pobranie komórek pochodzących od płodu, a nie od dorosłej małpy. Tak też zrobili, zanim za pomocą impulsu elektrycznego przesłali do komórek informację o tym, że doszło do zapłodnienia.

Naukowcom z Chińskiej Akademii Nauk udało się wszczepić w ten sposób 21 surogatkom 79 płodów. W ciążę udało się zajść tylko 6 z nich. Tylko dwa sklonowane osobniki urodziły się żywe. Były to: Zhong Zhong i Hua Hua, które oficjalnie zostały uznane za pierwsze klony małp naczelnych. Są one genetyczną kopią dawcy jądra komórkowego.

Badacze podkreślają, że sklonowanie małp naczelnych daje szansę na rozwój medycyny dzięki możliwości tworzenia modelów do badań chorób o podłożu genetycznym, nowotworów, a także zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego, a nawet problemów z metabolizmem.

Zagłosuj

Czy klonowanie ludzkich komórek macierzystych jest Twoim zdaniem etyczne?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Nature/Life Science/BBC/CNN

______

zdrowie.radiozet.pl/π