Chemioterapia w domu: nowy projekt NFZ. Na czym polega?

03.02.2020 14:49
Chemioterapia
fot. Shutterstock

Chemioterapia w domu to może być przełom. NFZ przedstawia do konsultacji projekt domowej chemioterapii, który ma ułatwić życie chorym, sprawić, że leczenie będzie bardziej komfortowe. Chemia w warunkach domowych znacznie ograniczy wizyty chorych w szpitalu, pozwoli też na przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi, wykonywanie pracy zawodowej. Można jeszcze zgłaszać uwagi do rozporządzenia NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt domowej chemioterapii, który zakłada umożliwienie chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu z zastosowaniem specjalnych infuzorów.

NFZ podjął wspólnie z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie prace nad rozwiązaniem umożliwiającym leczenie chemioterapią w najbliższym otoczeniu chorych na raka, czyli w domu.

Przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi, możliwość wykonywania pracy zawodowej, przekłada się na komfort życia oraz zmniejsza stres związany z przebywaniem na oddziale szpitalnym. To największe korzyści dla pacjentów, które wiążą się z projektem zarządzenia. Według NFZ przyjmowanie chemioterapii w warunkach domowych poprawia skuteczność leczenia i powoduje, że chorzy nie czują się wykluczeni.

Chemioterapia w domu: na czym polega?

Chorzy objęci chemioterapią domową dostaną specjalne urządzenie, które będzie im dożylnie podawać lek.

Dzięki specjalnym infuzorom, które stale podają cytostatyk, pacjenci mogą normalnie żyć i pracować. Urządzenie jest niewielkie, dlatego można nosić je w kieszeni lub w pokrowcu.

Jak działają cytostatyki?

Zasadą działania cytostatyków jest zaburzanie cyklu komórkowego i powodowanie śmierci komórki lub zahamowanie jej rozwoju i podziałów, poprzez wywołanie uszkodzeń w DNA komórki nowotworowej. Skuteczność leczenia cytostatykami zależy od tego, jak duża ilość komórek nowotworowych zostanie zniszczona.

W rezultacie do minimum skraca się czas pobytu w szpitalu, a pacjent po wykonaniu niezbędnych badań i procedur oraz zainstalowaniu urządzenia wraca do domu.

Narodowy Fundusz Zdrowia poddaje konsultacjom projekt zarządzenia. Zachęca do zgłaszania uwag, które pozwolą na wspólne wypracowanie optymalnego rozwiązania dla pacjentów. 

Więcej na temat zarządzenia można przeczytać pod adresem -> nfz.gov.pl

Źródło: nfz.gov.pl