Zamknij

Protest przeciwko nominowaniu Chazana na konsultanta ds. ginekologii

Monika Piorun
25.04.2018 19:03
Protest przeciwko nominowaniu Chazana na konsultanta ds. ginekologii
fot. East News/Polska Press

Ponad 50 osób uczestniczyło w proteście przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach przeciwko decyzji wojewody o nominacji Bogdana Chazana na wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa. Jednocześnie kilkunastoosobowa grupa zorganizowała manifestację poparcia profesora.

Kontrowersyjna nominacja dla prof. Chazana

Przeciwnik aborcji i zwolennik klauzuli sumienia, 74-letni prof. Bogdan Chazan, przez najbliższych 5 lat ma być świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii.

Lekarz, który obecnie nie jest związany zawodowo z żadnym szpitalem i pracuje wyłącznie jako wykładowca na Wydziale Lekarskim UJK w Kielcach, został powołany na to stanowisko 10 kwietnia. Funkcję tę ma sprawować przez najbliższych 5 lat. Ginekolog zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który zrezygnował z pracy ze względów prywatnych.

Kontrowersyjna nominacja wywołała oburzenie wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W środę przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach przeciwko budzącej sporo emocji decyzji protestowało ponad 50 osób, m.in. sympatycy Komitetu Obrony Demokracji, Platformy Obywatelskiej, Obywateli RP i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Małgorzata Marenin, prezes Stowarzyszenia "Stop Stereotypom", głównego organizatora akcji, przekonuje, że jej zdaniem:

To jest nieracjonalna decyzja. Dla nas prof. Chazan to jest współczesny kat, który chce współczesne czarownice skazywać na stos, bo jego samego dręczą demony przeszłości.

Przeciwnik aborcji i zwolennik klauzuli sumienia konsultantem ds. ginekologii

Biorący udział w proteście lider Obywateli RP Paweł Kasprzak tłumaczy z kolei, że prof. Chazan "jest znany z przypadków nadużywania klauzuli sumienia". Dodał, że w Polsce kompromis aborcyjny nie jest przestrzegany "z powodu solidarnie obowiązującej klauzuli sumienia" a Chazan jest "narzędziem skrajnej propagandy w tej kwestii".

– Nominacja prof. Chazana odbyła się niezgodnie z prawem, ponieważ "nie ma opinii właściwego samorządu lekarskiego", którym według niej powinna być Świętokrzyska Izba Lekarska – przekonuje Agata Wojda, kielecka radna Platformy Obywatelskiej.

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia podkreśliła, że "zgodnie z ustawą właściwy samorząd zawodowy to jest w tym przypadku Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie i to ona pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Chazana".

Zrzut ekranu 2018-04-25 o 19.01.31
fot.
fot. East News

"Przemyślana decyzja" wojewody w sprawie Chazana

Wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek odpiera jednak te zarzuty i tłumaczy, że decyzja o powołaniu prof. Chazana "jest przemyślana":

Powołałam profesora Chazana zgodnie z wszelkimi wymogami formalnymi. Wszystkie opinie, które należało otrzymać, są pozytywne.

Uważam, że jest to bardzo dobry człowiek, najlepszy, jaki mógł trafić się województwu świętokrzyskiemu – tytuł profesora, z ogromnymi dokonaniami naukowymi i zawodowymi.

Jestem przekonana co do tego, że zarówno lekarze, którzy pracują na terenie regionu w dziedzinie ginekologii i położnictwa, jak i pacjentki będą mogli otrzymać od profesora wsparcie w najwyższym standardzie.

Zaznaczyła też, że podmioty, które opiniowały kandydaturę, nie miały "żadnych wątpliwości" co do zasług i kompetencji prof. Chazana.

 

Dla jednych "kat", dla drugich "profesor"

Zrzut ekranu 2018-04-25 o 17.39.18 1
fot.
fot. East News

Manifestacji przeciwników towarzyszyła akcja poparcia dla prof. Chazana zorganizowana przez Fundację Pro – Prawo do Życia. Reprezentujący ją Adam Kulpiński tłumaczy, że:

W tym momencie grupa środowisk proaborcyjnych domaga się odwołania kompetentnego człowieka tylko dlatego, że nie zgadza się na mordowanie ludzi. To jest wielka szansa dla województwa, dla rozwoju i poprawienia standardów, a grupa ludzi z powodów ideologicznych sprzeciwia się naukowej medycynie i chce odwołania kompetentnego człowieka.

Awans po dyscyplinarnym zwolnieniu?

Stanowisko sprzeciwiające się nominacji prof. Chazana na świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa skierowała do wojewody świętokrzyskiego Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Podpisało je także 61 innych organizacji, m.in.:

  • Fundacja Centrum Praw Kobiet,
  • Fundacja Rodzić po ludzku,
  • Warszawski Strajk Kobiet,
  • Nieformalna Grupa Czarny Protest.

Sygnatariusze pisma, którzy poparli apel Stowarzyszenia na rzecz Polityki Zdrowotnej Opartej na Nauce, uważają, że:

Prof. Chazan jako dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w sposób rażący złamał prawo na szkodę pacjentki, za co został dyscyplinarnie zwolniony. Osoba, która w tak dalekim stopniu nie respektuje obowiązujących w Polsce przepisów, nie może sprawować funkcji publicznych. Stoi to bowiem w sprzeczności z konstytucyjną zasadą praworządności.

– Osoba wykonująca zadania wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa powinna wzbudzać zaufanie kobiet, być strażnikiem ich praw oraz służyć pacjentkom swoją niepodważalną wiedzą i umiejętnościami. Tymczasem prof. Chazan postrzegany jest dziś w Polsce jako wróg praw kobiet – napisali autorzy komunikatu.

 TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π