Zamknij

Certyfikat COVID nie działa za granicą? Znamy przyczynę

06.12.2021 17:21
Marek BAZAK/East News
fot. Marek BAZAK/East News

W ostatnich dniach rosła liczba osób, które po szczepieniu przypominającym przeciw COVID-19 nie mogły przekraczać granicy. Wygenerowany po szczepieniu certyfikat COVID nie działał, co dla podróżnych wiązało się z przykrymi konsekwencjami — koniecznością wykonania testu lub niewpuszczeniem do samolotu. Wiemy, kiedy będzie można korzystać z certyfikatów.

Centrum e-Zdrowia wstrzymało od 3 grudnia na 14 dni generowanie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) dla dawki przypominającej bez względu na szczepienie z cyklu podstawowego (Pfizer, Astra Zeneca, Moderna, J&J).

Certyfikaty ze szczepienia podstawowego (czyli pod dwóch dawkach szczepionki Pfizer, Moderny lub AstraZenecalub jednej Johnson&Johnson) jest nadal ważny i możliwy ponownie do pobrania.

Centrum e-Zdrowie poinformowało, że UCC po dwóch dawkach jest nadal ważny i można się nim posługiwać np. podczas wyjazdu zagranicę. Natomiast za dwa tygodnie na Internetowym Koncie Pacjenta pojawią się oba certyfikaty: wydany po pełnym zaszczepieniu i wydany po przyjęciu dawki przypominającej, który będzie ważny od razu po szczepieniu.

Z kolei w przypadku osób po szczepieniu preparatem Johnson&Johnson dawką przypominającą (po podstawowym szczepieniu preparatem jednodawkowym J&J) pacjenci otrzymają na życzenie w punkcie szczepień wydruk Unijnego Certyfikatu Covid poświadczający przyjęcie pełnej dawki szczepienia podstawowego.

Certyfikat po szczepieniu Johnson&Johnson

- Po zaszczepieniu szczepionką Johnson&Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer, albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres wyczekiwania – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Andrusiewicz przyznał, że na poziomie UE nie ma żadnych regulacji.

- Chroniąc naszych obywateli przed możliwymi konsekwencjami, których już niektórzy doświadczyli, zdecydowaliśmy się dzisiaj nie wystawiać certyfikatu po dawce przypominającej. Certyfikat po dawce podstawowej szczepionki Johnson&Johnson obowiązuje 12 miesięcy, więc tutaj nie ma żadnych problemów, żeby obywatele posługiwali się tym certyfikatem po pierwszej szczepionce" – zastrzegł.

Dodał, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby zaszczepionej dawką przypominającą będą wygenerowane dwa certyfikaty. 

- Wszyscy od dzisiaj będą posługiwać się certyfikatem starym, a w ciągu dwóch tygodni certyfikat nowy trafi na Internetowe Konto Pacjenta – powiedział rzecznik MZ.

Centrum e-Zdrowia przypomniało, że Unijny Certyfikat Covid jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w: Albanii, Andorze, Armenii, Szwajcarii, na Wyspach Owczych, Gruzji, Izraelu, Islandii, Liechtensteinie, Mołdawii, Monako, Maroko, Nowej Zelandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Panamie, San Marino, Serbii, Singapurze, Togo, Turcji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz Watykanie.

Jednocześnie przestrzegło, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną zarówno państwa członkowskie, jak i państwa trzecie, które dołączyły do systemu UCC, mogą wprowadzać indywidualne ograniczenia z zakresu zdrowia publicznego i obostrzenia w ruchu transgranicznym. Dlatego też należy każdorazowo sprawdzać aktualne wymogi stawiane przez dany kraj przekazywane przez tamtejsze instytucje lub indywidualnie się z nimi kontaktować.

Źródło: PAP