Całodobowy gabinet ginekologiczny w Poznaniu cieszy się dużym zainteresowaniem!

03.10.2018 11:58
Całodobowy gabinet ginekologiczny w Poznaniu
fot. Shutterstock

Całodobowy gabinet ginekologiczny działa od dwóch dni (został otwarty w poniedziałek 1 października 2018 r., ale pierwszych pacjentów przyjęto dopiero następnego dnia), a już skorzystało z pomocy pracujących tam lekarzy 30 osób, kolejnych 40 osób zapisanych jest na dzisiaj, czyli środę. Trwają zapisy na kolejne dni – powiedziała prezes fundacji Fanari, pomysłodawcy tej inicjatywy, Magdalena Lewicka-Fanarakis.

Całodobowy gabinet ginekologiczny – Punkt Profilaktyki Intymnej – to dostępny dla wszystkich poznanianek gabinet ginekologiczny, w którym mogą w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. To też pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, choć zapowiedzi uruchomienia tego typu usług ogłosiły też władze we Wrocławiu.

Polecamy: Wrocław też chce mieć całodobowy dostęp do ginekologa. Nowy projekt

Gabinet został uruchomiony dzięki współpracy władz miasta oraz Fundacji Fanari – pomysłodawcy gabinetu. Rzeczniczka prezydenta Poznania Hanna Surma powiedziała we wtorek PAP, że miasto monitoruje zainteresowanie ofertą placówki. Jej zdaniem świadczy ono o potrzebie istnienia takiego miejsca. Przedsięwzięcie prowadzone jest pilotażowo, do końca roku miasto wyda na ten cel pół miliona zł.
Punkt Profilaktyki Intymnej działa w ścisłym centrum, przy ul. Święty Marcin. Na miejscu ma dyżurować siedmiu lekarzy, według ustalonego grafiku. Gabinet działa całodobowo, a wizyty są nieodpłatne. Z usług dostępnych w gabinecie mogą korzystać wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia, oraz niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające w Poznaniu.

Każdy, kto chciałby skorzystać z konsultacji świadczonych w punkcie, powinien wcześniej skontaktować się telefonicznie z rejestratorem pod nr tel. 516 503 237 lub skorzystać z rejestracji on-line udostępnionej na stronie internetowej Fundacji Fanari.

– Gabinet jest otwarty przez całą dobę, możemy wiec przyjąć dużo zainteresowanych. Na konsultację mogą przyjść również panowie. Już dziś, gdy jakaś osoba pojawi się w środku nocy, w uzasadnionej sytuacji zostanie przyjęta – powiedziała Magdalena Lewicka-Fanarakis.

Osoby, które zgłoszą się do lekarza, otrzymają pomoc w zakresie:

  • leczenia i profilaktyki chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową,
  • higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej,
  • rozpoznania i doraźnej pomocy medycznej w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych,
  • badań USG w przypadku wskazań lekarskich oraz wypisania na specjalistyczne badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) oraz zakaźnych przenoszonych drogą płciową,
  • przepisania leków w przypadku wskazań lekarskich.

O planach uruchomienia całodobowego dyżuru ginekologicznego Jacek Jaśkowiak poinformował w marcu m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

Dowiedz się więcej: Poznań: Ginekolog przez całą dobę, za darmo, bez klauzuli sumienia

– Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy – napisał Jaśkowiak.

Zapowiedzi władz Poznania były krytykowane m.in. przez metropolitę poznańskiego, przewodniczącego Konferencja Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego.

– W Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka – mówił w maju abp Gądecki.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: PAP/ wtk.pl
----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk